فرانسه: اقدامات ترکیه در لیبی برای اروپا یک تهدید است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی روز چهارشنبه 10 ژوئن ضمن هشدار به مداخله ترکیه در لیبی گفت، اقدامات آنکارا در لیبی که دروازه اروپا است، تهدیدی جدی به شمار می رود.

این منبع در تماس با العربیه گفت، اروپا نگران تفاهم‌های ترکیه و روسیه در مورد لیبی است و این نشان می‌دهد که این تفاهم‌ها به نفع ثبات اروپا نیست.

Advertisement

این منبع دیپلماتیک اظهار داشت: «پیشروی که توسط نیروهای «الوفاق» در لیبی حاصل شد، بدون دخالت ترکیه نمی‌توانست حاصل شود».

این منبع همچنین به العربیه گفت، فرانسه به حفتر هشدارهایی داده بود که دست از ماجرجویی نظامی بردارد و به راه‌حل سیاسی پایبند باشد.

این درحالی است که وب سایت BulgarianMilitary با استناد به منابع محلی ترکیه ، فاش کرد که آنکارا یک ناوگان از نوع «کلاس G» را به آب‌های ساحلی لیبی اعزام کرده است.

به گفته این منبع هدف از اعزام ناوچه ترکیه پشتیبانی از دولت الوفاق در برابر ارتش ملی لیبی است که اکنون حال نبردها در منطقه سیرت است.

این منبع گفت این ناوچه به موشک‌های مدرن ساخت آمریکا از نوع «Oliver Hazard Perry » مجهز است. این نوع موشک درجه اول برای دفاع هوایی طراحی شده به موشک‌های RIM-66E-5 با برد متوسط زمین به هوا مجهز است.

نیروهای الوفاق که از مزدوران سوریه و شبه نظامیان اسلامگرای دیگر تشکیل شده‌اند، روز دوشنبه حمله‌ای را علیه نیروهای حفتر در سرت آغاز کردند.

اعتراف اردغان به حمایت از هجوم نیروهای الوفاق به سرت و اشاره او به نفت

رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه بر اهمیت آزادسازی شهر سرت در لیبی توسط دولت وفاق ملی به نخست وزیری «فائز السراج» اشاره کرد.

او گفت که این شهر و اطراف آن به دلیل وجود چاه‌های نفتی از اهمیت برخوردار بوده و پس از آزادسازی این شهر عملیات‌ها بسیار ساده‌تر خواهد شد.

اردوغان که با شبکه خبری «تی آرتی» مصاحبه می کرد گفت که در تماس تلفنی که با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا داشته با وی درباره تحولات منطقه‌ای صحبت کرده و لیبی مهمترین موضوعی بود که با ترامپ درباره آن گفت‌‌وگو کرده است.

اردوغان گفت که پس از تماس تلفنی با ترامپ می توان گفت که مرحله جدیدی در خصوص ترکیه آغاز شده است و آنکارا گام‌های دیگری همانند تماس با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه نیز اتخاذ خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم