فرافکنی‌ مقام ایرانی و سوء استفاده از قتل فلوید برای لوث کردن پرونده دو تابعیتی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حمید بعیدی‌نژاد سفیر نظام ایران در بریتانیا، روز چهارشنبه ژوئن در توئیتی نوشت: «سفیر آمریکا در انگلیس که هموطنانش با سردادن شعار «سیاهان مهم هستند» به طرز بی‌رحمانه‌ای در داخل آمریکا سرکوب می‌شوند، باید از خود شرم کند که درباره بازداشت شهروند ایرانی دروغ بگوید».

بعیدی نژاد که به مواضع تند و خصمانه خود علیه نازنین زاغری زندانی دوتابعیتی ایرانی – بریتانیایی و همسرش ریچارد ارتکلیف که در اعتراض به زندانی بودن نازنین زاغری، مدتی در برابر سفارت ایران در لندن تحصن کرده بود، درادامه توئیت خود این پرسش را مطرح کرد:« آیا او از پنجره‌ ده‌ها هزار شهروند بریتانیایی در لندن که از آمریکا می‌خواهند خشونت علیه افراد بیگناه را پایان دهند و به حقوق بشر احترام بگذارد را نمی‌بیند؟

گفتنی است که پیش از این «وودی جانسون» سفیر آمریکا در لندن در توئیتی بازداشت «مراد طاهباز» از فعلان محیط زیست در ایران را ناعادلانه خوانده و خواستار آزادی وی شده بود.

طاهباز یکی از متهمان پرونده موسوم به فعالان محیط زیستی است که دو تابعیتی بوده و به جرم «همکاری با دولت متخاصم آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران برای جاسوسی به‌ نفع سیا و موساد» در بازداشت به سر می‌برد.

او در کنار سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه متهمان این پرونده بودند که در 36 جلسه در شعبه 15دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شدند.

رأی بدوی پرونده این متهمان 29 آبان توسط سخنگوی قوه قضائیه اعلام شد که براساس آن متهمان از 4 تا 10 سال حبس محکوم شدند.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه گفت، بی‌سابقه‌ترین ارزیابی کارشناسی از سوی نهادهای نظامی و اطلاعاتی کشور در این پرونده انجام شده است. او 29 بهمن‌ماه از قطعی شدن احکام صادره خبر داد که آرای بدوی عینا در دیوان عالی کشور تائید شدند.

براساس حکم دادگاه، مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به 10 سال حبس، هومن جوکار و طاهر قدیریان به هشت سال حبس، سام رجبی تبریز و سپیده کاشانی و امیرحسین خالقی به6 سال حبس و عبدالرضا کوهپایه به چهار سال حبس محکوم شدند و اتهام همگی همکاری با آمریکا به عنوان دولت متخاصم است.

از بین محکومان این پرونده فقط عبدالرضا کوهپایه اواخر اسفند 98 (شمسی) به مرخصی رفت که در نهایت مشمول عفو قرار گرفت و آزاد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم