سعودی: تصمیم اسرائیل برای ضمیمه‌کردن بخش‌هایی از کرانه‌باختری را محکوم می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی چهارشنبه 10 ژوئن 2020 گفت پادشاهی عربی سعودی قصد اسرائیل برای ضمیمه‌کردن بخش‌هایی از کرانه‌باختری (رود اردن) را محکوم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجی سعودی چهارشنبه طی کنفرانس فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تأکید کرد که این نشست در حمایت از مسئله فلسطین و بررسی تحولات و چالش‌هایی که با آن مواجه است، برگزار می‌شود.

فیصل بن فرحان با بیان این‌که پادشاهی عربی سعودی قصد اسرائیل برای ضمیمه کردن بخش‌هایی از کرانه باختری را محکوم می‌کند، تأکید کرد کشورش این اقدام را در راستای تنش‌زایی خطرناکی می‌داند که فرصت‌های ازسرگیری روند صلح برای تحقق امنیت را تهدید می‌کند.

وزیر خارجه سعودی همچنین از جامعه اسلامی خواست تا موضع متحدی در برابر تجاوز اسرائیل اتخاذ کنند. او همچنین خواستار اقدام ضروری و محکومیت اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل شد.

 دبیرکل سازمان همکاری‌ اسلامی
دبیرکل سازمان همکاری‌ اسلامی

از سویی یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی طی سخنرانی‌اش در این کنفرانس مجدداً بر موضع سازمان همکاری اسلامی در مخالفت با سیاست‌های رژیم اشغالگر اسرائیلی که هدف تغییر وضعیت قانونی و دموگرافی در سرزمین‌های فلسطینی اشغالی را دنبال می‌کند، تأکید کرد.

العثیمین همچنین اشاره کرد که اقدامات اسرائیل در تعارض با قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های ذیربط سازمان ملل است.

دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی همچنین از تصمیم‌های رهبری فلسطینی در مقابله با اقدامات غیرقانونی اسرائیل اعلام حمایت کرده و تأکید کرد که هر گونه تغییری در وضعیت قانونی در سرزمین‌های فلسطینی راه حل دو کشور را تهدید می‌کند.

او همچنین تأکید کرد که سازمان همکاری‌های اسلامی به‌طور مطلق از حقوق مردم فلسطین در برپایی دولت‌شان حمایت می‌کند؛ و افزود: «به برپایی دولت فلسطینی دارای حاکمیت کامل بر مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی پایبند هستیم».

وزیر خارجه فلسطین
وزیر خارجه فلسطین

از سویی ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین گفت که «دولت اسرائیل جنایت‌هایش علیه ملت ما را افزایش داده و برای ضمیمه کردن بخش‌هایی از کرانه باختری اشغالی طرح‌ریزی می‌کند».
وزیر خارجه فلسطین همچنین افزود: «اسرائیل به توسعه شهرک‌ها (ی یهودی‌نشین) برای تغییر دموگرافی ادامه می‌دهد» و تأکید کرد: «از طرح صلح عربی عقب‌نشینی نخواهیم کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم