رهبر یک گروه شبه‌نظامی در دارفور سودان خود را به دادگاه کیفری بین‌المللی تسلیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دادگاه کیفری بین‌المللی سه‌شنبه 9 ژوئن 2020 اعلام کرد، «علی کوشیب» رهبر گروه شبه‌نظامی جنجوید در دارفور سودان که برای مدتی طولانی از عدالت فرار کرده بوده خود را به دادگاه کیفری بین‌المللی تسلیم کرده و به دلیل نقشش در درگیری‌های خونین در اقلیم دارفور در غرب سودان با اتهام‌ ارتکاب جنایت‌های جنگی مواجه است.

به گزارش خبرگزاری‌ها دادگاه کیفری بین‌المللی که مقر آن در شهر لاهه هلند است در بیانیه‌ای گفت که «علی کوشیب» پس از آن‌که داوطلبانه خود را در جمهوری آفریقای مرکزی تسلیم کرد بنا به حکم جلبی که در 27 آوریل 2007 از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی علیه او صادر شده بود در بازداشت این دادگاه است».

Advertisement

یک منبع مسئول در دولت جمهوری آفریقای مرکزی گفت «علی کوشیب» که از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی تحت پیگرد بوده به اتهام ارتکاب جنایت‌های جنگی بازداشت و به لاهه انتقال داده شد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز علی کوشیب، پس از آن که در شهر بیرائو در شمال کشور جمهوری آفریقای مرکزی بازداشت شده سوار با یک هواپیما به لاهه انتقال داده شد.

دادگاه کیفری بین‌المللی در سال 2009 عمر البشیر رئیس جمهوری سابق سودان را به ارتکاب جنایت‌های جنگی، جنایت‌های علیه بشریت و جنایت‌‌های نسل‌کشی متهم کرد.

این دادگاه همچنین عبدالرحیم محمد حسین وزیر دفاع سابق سودان، احمد هارون وزیر کشور سابق سودان و علی کوشیب رهبر گروه شبه‌نظامی جنجوید را در این رابطه متهم کرده است.

دادگاه کیفری بین‌المللی در سال 2010 پرونده سودان را به دلیل عدم همکاری با این دادگاه به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم