دو بانوی افغان با راه‌اندازی مغازه «شیرینی‌پزی» برای 20 نفر زمینه کار فراهم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از سقوط رژیم طالبان در سال 2001 در افغانستان، زنان این کشور همگام با مردان در بخش‌های مختلف از جمله تجارت و اقتصاد نقش فعال را بازی کرده‌اند که از جمله این زنان دو بانوی افغان در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ در شمال افغانستان‌اند که با سرمایه شخصی‌اشان یک دکان (مغازه) شیرینی‌پزی ایجاد کرده‌اند.

به گزارش رادیو «سلام وطندار» این دو بانوی افغان بیش از یک میلیون افغانی (حدود 13 هزار دالر آمریکایی) برای راه اندازی این مغازه شیرینی‌پزی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

این بانوان در این شیرینی‌پزی روزانه بیش از 50 کیلو کیک‌وکلچه و شیرینی‌های سنتی تولید می‌کنند.

پرستو فیضی یکی از مسئولان این شیرینی‌پزی هدف این کار را بلندبردن ظرفیت زنان و فراهم‌ساختن زمینۀ کار برای آن‌ها خوانده می‌گوید، زنانی که در این شیرینی‌پزی کار می‌کنند می‌توانند در آینده به خود کفایی برسند و چرخ اقتصاد خانواده‌های خود را بچرخانند.

فیضی اضافه کرد، در حال حاضر بیش از 20 زن و دختران جوان در این شیرینی‌‌پزی کار می‌کنند.

ناهید دانش‌آموز صنف یازدهم که به گونۀ پاره‌وقت در این شیرینی‌‌پزی کار می‌کند گفت، از ایجاد این فرصت شغلی «بسیار خرسند» است.

تمنا و فاطمه دو بانوی دیگر افغان در این شیرینی‌‌پزی سرگرم کارند اظهار کردند، تلاش دارند تا ظرفیت‌ها و توانایی‌‌های‌شان را در فعالیت‌های اقتصادی نشان دهند.

هرچند مشکلاتی نیز در مسیر فعالیت‌های تجارتی و اقتصادی زنان افغان وجود دارد، اما این زنان هم‌چنان به تلاش‌هایش برای رسیدن به استقلال مالی و شغلی ادامه می‌دهند.

شایان ذکر است که در شهرهای کلیدی افغانستان از جمله کابل، مزارشریف و هرات زنان زیادی هستند که در زمینه‌های تجارت و اقتصاد فعالیت دارند.

براساس اطلاعات اتاق‌های تجارت و صنایع زنان افغانستان، بیش از 850 زن تجارت پیشه در این کشور فعالیت دارند که برای 45 هزار نفر فرصت کاری فراهم کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید