حیدری وجودی شاعر نامدار و مولانا شناس مشهور افغانستان درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد یونس قانونی یکی از چهره‌های مطرح سیاسی افغانستان تایید کرد، حیدری وجودی شاعر نامدار و مولانا شناس مشهور این کشور چهارشنبه 10 ژوئن در شهر کابل درگذشت.

قانونی در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «استاد وارسته، عارف فرهیخته، شاعر خدا شیفته، مولوی شناس وبیدل شناس معاصر، حیدری وجودی به رفیق اعلی پیوست».

در همین حال، روزنامه «هشت صبح» نوشت، حیدری وجودی شاعر و عارف مشهور افغانستان به عمر 81 سالگی درگدشت وی چندی پیش به ویروس کرونا مبتلا شده بود.

حیدری وجودی از شاعران نامدار افغانستان بود در قالب غزل شعر می سرود از وی 14 مجموعۀ شعری چاپ شده است. حیدری وجودی مولانا شناس و بیدل‌شناس مشهور نیز بود و به همین دلیل او را «نجم‌العرفا» لقب داده بود.

وی مخاطبان و علاقمندان زیادی در میان اهل تصوف، سیاستمداران و هنرمندان افغانستان داشت و عزل‌هایش میان هوادارانش از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای ضمن ابراز همدردی با خانواده حیدری وجودی نوشت: « روان‌شاد استاد حیدری وجودی، شخصیت عارف، شاعر و مولانا شناس شهیر کشور بود که خدمات قابل قدری در عرصه‌های ادبی و فرهنگی انجام داده‌ است. مرگ او یک ضایعه بزرگ برای کشور می باشد».

قابل ذکر است که حیدری وجودی در سال 1939 میلادی در ولسوالی «رخه» ولایت پنجشیر افغانستان متولد شد و بیشتر دوران عمرش را درکتاب‌خانه عامه شهر کابل سپری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم