اعتراض علیه دولت ایران در شهرهای هرات و جلال‌آباد افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شماری از شهروندان افغانستان چهارشنبه 10 ژوئن در شهرهای هرات و جلال‌آباد این کشور در اعتراضی تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به موتر(خودرو) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد را محکوم کردند و خواهان تأمین عدالت در این زمینه شدند.

سیلی غفار سخنگوی حزب همبستگی افغانستان در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «امروز جمعی از جوانان دختر و پسر حزب همبستگی افغانستان در مقابل دروازه قونسلگری ایران در شهر جلال‌آباد گردهم آمده آتش‌زدن موتر کارگران افغان و غرق‌ساختن افغانان در دریای هریرود را تقبیح نمودند. آنان به رسم اعتراض تصویر دو جلاد خمینی و خامنه‌ای را آتش زدند».

در همین حال، شماری از باشندگان ولایت هرات در غرب افغانستان نیز امروز چهارشنبه در مقابل کنسولگری ایران در این ولایت تجمع اعتراضی برپا کردند از دولت افغانستان و نهادهای بین‌المللی خواستند به این حادثه رسیدگی کنند تا عدالت تأمین شود.

به جنایت‌های دولت ایران علیه بشریت رسیدگی شود

حزب مشارکت ملی افغانستان نیز سه‌شنبه 9 ژوئن با راه اندازی تظاهرات در شهر کابل آتش‌زدن موتر(خودرو) حامل پناهجویان افغان توسط نیروهای انتظامی ایران را محکوم کرده و از جامعه جهانی خواست به «جنایت‌های دولت ایران علیه بشریت» رسیدگی کند.

این معترضان شعارهای ضد دولت ایران سر داده و تاکید کردند، باید فعالیت‌های تمام مراکز فرهنگی و اجتماعی ایران در افغانستان متوقف شود.

نجیب‌الله کابلی رئیس حزب مشارکت ملی افغانستان از جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی حقوق بشری خواست به «جنایت‌های دولت ایران علیه بشریت» رسیدگی کنند.

وی تاکید کرد، دولت ایران همواره مسئولیت «جنایت‌هایش را علیه مهاجرین افغان» به عهده نگرفته و نمی‌گیرد.

نجیب‌الله کابلی علاوه کرد، موتر حامل مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی در یزد آتش زده شدند و شماری از مهاجرین دیگر افغان توسط مرزبانان ایرانی به رودخانه هریرود انداخته شدند، اما «نظام جنایتکار ایران» مسئولیت این حوادث به عهده نگرفتند.

وی هشدار داد، اگر دولت افغانستان به این حوادث رسیدگی نکند هواداران این حزب به تظاهرات‌اش ادامه خواهد داد تا عاملان این حوادث دستگیر و مجازات شوند.

از سوی دیگر، از دو روز به این طرف در ولایت‌های هرات، ننگرهار وهلمند و هم چنان شهر کابل تجمع اعتراضی برپا شدند و آتش‌زدن موتر حامل مهاجرین افغان توسط نیروهای انتظامی ایران در شهر یزد را محکوم کردند و خواهان مجازات عاملان این رویداد شدند.

در همین حال، سازمان عفو بین الملل نیز این حادثه را تکان‌دهنده و دلخراش خوانده و خواهان رسیدگی در این زمینه شدند.

هم‌چنان، برخی کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی شنبه 6 ژوئن با راه‌اندازی هشتگ «کمی آب بیار که سوختم» تیراندازی نیروهای ایرانی به موتر(خودرو) حامل اتباع افغانستان در یزد ایران را شدیداً محکوم کردند و از دولت افغانستان خواستند به این حادثه به‌گونه جدی رسیدگی کند.

اشرف غنی: حادثه آتش‌سوزی موتر حامل اتباع افغانستان در ایران جدی پی‌گیری شود

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دوشنبه 8 ژوئن در نشست کابینه در کابل دستور داد که حادثه آتش‌سوزی موتر (خودرو) حامل اتباع این کشور‌ در یزد ایران به‌گونه جدی پی‌گیری شود.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: «رئیس جمهور هم‌چنان تاثیرات عمیق خود را از وقوع این حادثه ابراز نموده، تاکید کرد که این رویداد به‌گونه‌ی جدی از طریق مراجع دیپلماتیک دو کشور، باید پی‌گیری شود».

موتر (خودرو) حامل اتباع افغانستان چهارشنبه 3 ژوئن 2020 در جاده مهریز در ابتدای پل کمربند یزد ایران آماج تیراندازی نیروهای انتظامی ایران قرار گرفت و حریق شد که در نتیجه سه نفر بر اثر جراحات و سوختگی جان‌باختند.

وزارت امور خارجه افغانستان نیز تایید کرده که در این رویداد سه نفر جان‌باخته، چهار نفر زخمی و شماری نیز مفقود هستند.

وزارت امور خارجه افغانستان شنبه 6 ژوئن با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «معاون سرمحقق عبدالغفور لیوال، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با مقامات دولتی ولایت یزد دیدار داشته و حادثه المناک حریق و هدف قرار گرفتن موتر حامل اتباع افغان را که منجر به شهادت و مجروح شدن هموطنان ما گردید، به دقت مورد پیگیری و تحقیق لازم قرار داده است.

در این دیدارها مقامات ولایت یزد ضمن قبول نمودن تیراندازی نیروهای انتظامی ایران بر موتر حامل اتباع افغان، اطمینان داده‌اند که مسببین حادثه، مورد پیگرد قانونی از سوی نهادهای عدلی ‌و قضایی جمهوری اسلامی ایران قرار خواهند گرفت».

در این اعلامیه تاکید شده که وزارت امور خارجه افغانستان پس از دریافت نتایج تحقیق در مورد این حادثه با جانب ایران صحبت خواهد کرد.

در همین حال، خبرگزاری ایسنا گزارش داد، رسول موسوی مدیر کل غرب آسیا در وزارت خارجه ایران در توییتی نوشت: «اجازه دهید با کلمات بازی نکنیم. پلیس ایران به قاچاقچیان شلیک می‌کند. چه قاچاقچی مواد مخدر باشد چه قاچاقچی انسان، اگر به اخطار پلیس توجه نشود. حمل 13 نفر در یک خودرو 4 نفره ( 3 نفر در صندوق عقب) اگر قاچاق نیست چه هست؟»

تحقیقات درباره حادثه غرق شدن کارگران افغان در مرز ایران پایان نیافته است

تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به موتر(خودرو) حامل پناهجویان افغان پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه غرق شدن کارگران افغان در مرز ایران رخ داده است که براساس نتایج تحقیق کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، نیروهای مرزی ایران کارگران افغان را پس از شکنجه به رودخانه هریرود انداختند.

این کمیسیون در گزارشی نوشت، شمار مجموع مهاجرین افغان 46 نفر بودند که 10 نفر در این حادثه جان باختند، 15 نفر مفقود هستند و 21 نفر دیگر خود شان را نجات دادند.

هم‌چنان، تحقیقات کمیساریای دو کشور در مورد این حادثه نتیجه داد و قرار است این حادثه توسط هیأت‌های دیپلماتیک کابل – تهران بررسی شود و هنوز نتایج این تحقیق اعلام نشده است.

اما محسن بهاروند، معاون امور حقوقی وزارت خارجه ایران به تازگی به خبرگزاری ایرنا گفته است، که تحقیقات تهران نشان می‌دهد که این حادثه توسط مرزبانان ایرانی صورت نگرفته است.

بهاروند اضافه کرد: «ما مدرکی پیدا نکردیم که این اتفاق در سوی ایران باشد. از سویی، سالانه 500 هزار تردد غیرقانونی از مرزهای افغانستان به ایران انجام می‌شود و نیروهای مرزبانی ایران در یک رویه مشخص با متخلفان برخورد می‌کنند».

وی ادامه داد به مقام‌های افغانستان «اعلام کرده‌ایم که فارغ از بررسی‌های ایران، اگر مدارکی در این باره وجود دارد، در اختیار ما قرار دهید تا مورد بررسی قرار دهیم. در سفر اخیر هیأت ایرانی به کابل، مدارکی مبتنی بر تعدادی عکس و مصاحبه به ما تحویل داده شد».

معاون امور حقوقی وزارت خارجه ایران علاوه کرد، این مدارکی افغانستان تحت بررسی قرار دارد

بیشترین بازدید موضوعات مهم