.
.
.

جهانپور برکنار و سادات لاری به سمت سخنگویی وزارت بهداشت ایران منصوب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر بهداشت ایران با بیان اینکه قبلا هیچکدام از همکاران به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت، منصوب نشده‌اند و جهانپور به عنوان رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی در طول مدیریت بیماری کرونا از طرف روابط عمومی خبررسانی بیماری کرونا را به عهده داشته اعلام کرد که سیما سادات لاری را با حفظ سمت و پست سازمانی، به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت، منصوب کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، سه‌شنبه 9 ژوئن 2020، سعید نمکی از انتصاب سیما سادات لاری به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد.
به گفته او، سادات لاری با حفظ سمت و پست سازمانی، امور سخنگویی وزارت بهداشت به وی محول شده است.

بر اساس این گزارش سادات لاری در حال حاضر معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت است.

نمکی در ادامه ابراز امیدواری کرد که سخنگوی وزارت بهداشت «امانتداری، دقت و پرهیز از هرگونه سیاسی‌کاری و تمرکز بر جنبه‌های فنی و تخصصی این وزارتخانه» را رعایت کند.

سخنگوی جدید وزارت بهداشت به هماهنگی با وزیر پیش از انتشار مطلب در فضای مجازی موظف شد.

وزیر بهداشت همچنین از سادات لاری خواست تا قبل از طرح موارد در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، هماهنگی لازم را با نمکی انجام دهد زیرا به گفته او هرگونه اظهارنظر سخنگو، دیدگاه رسمی دستگاه و وزیر مربوطه تلقی می‌شود.

او تاکید کرد که قبلاً هیچکدام از کارکنان وزارت بهداشت به عنوان سخنگوی این وزارت، منصوب نشده‌اند و کیانوش جهانپور به عنوان رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی در طول مدیریت بیماری کرونا از طرف روابط عمومی خبررسانی بیماری کرونا را به عهده داشت.

گفتنی است، کیانوش جهانپور، پیش از این طی اظهاراتی درباره نحوه اطلاع‌رسانی چین درباره کرونا خبرساز شده بود.

او 12 آوریل 2020 در نشست خبری ویدئویی، در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری آناتولی، انتقاد تندی از عملکرد چین به عنوان مبدأ شیوع بیماری کووید 19 داشت که به تقابلی توئیتری بین او و سفیر چین در ایران نیز منجر شد؛ اما بعد از تشکرهای سخنگوی وزارت خارجه ایران از چین، جهانپور نیز عملا از موضع خود عقب نشست.

او در پاسخ به پرسش خبرنگار آناتولی، وضعیت تهران را «قرمز» توصیف کرده و گفته بود: «کوچک‌ترین عدم مراعات و ساده‌گرفتن موضوع، به‌ راحتی می‌تواند خیز مجدد را ایجاد کند». او سپس با اشاره به مواجهه اکثر شهرهای ایران با طغیان بیماری، نوک پیکان انتقاد را به سمت چین گرفته بود: «چین با ارائه آمار و مدارکش نسبت به بیماری کووید19، شوخی تلخی با دنیا کرد. همه کشورهای درگیر این بیماری به استناد مدارک چین تصور کردند بیماری شبیه و آسان‌تر از بیماری آنفلوانزاست اما چنین نیست».

بر اساس گزارش روزنامه شرق، این موضع‌گیری با واکنش چانگ هوا، سفیر چین در ایران، در همان توییتر همراه شد که ظاهرا در رد ادعای جهانپور با کنایه از او دعوت کرد نشست‌های خبری چین درباره کرونا را دنبال کند.

در حالی که این پاسخ سفیر چین منجر به اظهارنظر کارشناسان سلامت درباره نادرستی اطلاع‌رسانی چین درباره کرونا، شده بود، عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از چین قدردانی کرد و طی توئیتی نوشت: «دولت و ملت چین پیشگام مبارزه با ویروس کرونا و اعطای کمکهای سخاوتمندانه به سایر کشورها در اقصی نقاط جهان هستند. ایران همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده است».
این واکنش وزارت خارجه با انتقاد نمایندگان مجلس همراه شد.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در توئیتی نوشت که او و 16 نفر از نمایندگان به دکتر جواد ظریف در اعتراض به اظهارات غیر عزت‌مندانه‌ی سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات خلاف شئون دیپلماتیک سفیر جمهوری خلق چین تذکر داده‌اند.

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس نیز 9 آوریل، در توئیتر خود با اشاره به این موضوع، نوشت: «گستاخی سفیر چین در مورد کرونا باید پاسخ داده شود».

او تاکید کرد که نیاز اقتصادی ایران به چین باعث شده که درباره موضوع «ظلم عظیم دولت چین به مسلمانان این کشور» نیز سکوت کند.
از سوی دیگر، مشابه اظهارنظر سخنگوی وزارت بهداشت ایران درباره آمار نادرست چینی‌ها از مرگ و میر کرونا، اخیرا در رسانه‌های جهانی نیز مطرح شده بود.

آنا فیفیلد، خبرنگار واشینگتن پست در چین طی توئیتی درباره آخرین آمار چین تا آن زمان نوشته بود: «آمار‌های مقام‌های چینی تعداد مرگ براثر ابتلا به ویروس کرونا را 2563 نشان می‌دهد. اما شواهدی که از این شهر می‌آید می‌گویند که این رقم بیشتر از 40 هزار نفر است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم