اردوغان: تلاش می‌کنیم کنترل شهرهای سرت و الجفره در لیبی را به دست گیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که نیروهایش درگیری‌های شبه‌نظامیان الوفاق علیه ارتش ملی لیبی را فرماندهی می‌کنند شامگاه دوشنبه 8 ژوئن 2020 در گفتگو با شبکه تلویزیونی «تی آر تی» (TRT) گفت « برای به دست گرفتن کنترل سرت و الجفره در لیبی تلاش می‌کنیم».

اردوغان علی‌رغم این‌که کشورش امضای روند برلین مبنی بر عدم دخالت خارجی در لیبی را امضا کرده به دخالت‌هایش در لیبی ادامه داده و با اشاره به این‌که مرزهای دریای مدیترانه واضح و آشکار است، افزود که ترکیه دارای توافق با دولت الوفاق است.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت کشورش اکنون دارای کشتی‌های حفاری در دریای مدیترانه و دریای سیاه است.

ترکیه حاکمیت لیبی را نقض کرده است

از سویی سرتیپ احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی دوشنبه با تاکید این که شبه‌نظامیان تحت الحمایه ترکیه جنایت‌های جنگی علیه غیرنظامیان مرتکب شده‌اند افزود که ترکیه با سوءاستفاده از عضویتش در پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو حاکمیت لیبی را نقض می‌کند.

المسماری با تاکید این‌که شبه‌نظامیان الوفاق حریم شهروندان را نقض می‌کنند از تلاش مردم لیبی برای کمک به آوارگان جنگی در کشورش ابراز قدردانی کرد.

درخواست برای انجام تحقیقات درباره جنایت‌های جنگی

شایان ذکر است سازمان ملل متحد یکشنبه گذشته از دولت الوفاق خواست «تحقیقات سریع و شفافی» درباره جنایت‌های جنگی که اعتقاد می‌رود توسط شبه‌نظامیان لیبی و مزدوران سوری هوادار آنکارا در دو شهر الاصابعه و ترهونه در غرب لیبی اتفاق افتاده است، انجام دهد.

از سویی ترکیه و علی‌رغم امضای توافق بین‌المللی در اوایل سال جاری در برلین مبنی بر عدم دخالت در امور لیبی و همچنین محکومیت‌های صادره از سوی تعدادی از کشورها، همچنان به انتقال «مزدوران» و جنگجویان سوری به لیبی ادامه می‌دهد تا در کنار گروههای الوفاق علیه ارتش ملی لیبی بجنگند.

شایان ذکر است ارتش ملی لیبی در چندین مرحله ویدیوهایی ضبط شده از جنگجویانی سوری را منتشر کرد که در لیبی بازداشت شده‌ و اعتراف کردند که آنکارا آنها را با وعده دریافت پول گول زده و برای جنگ به لیبی اعزام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم