رئیس پارلمان لیبی: اعلامیه قاهره بهترین راه حل برای بحران لیبی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی بامداد دوشنبه 8 ژوئن 2020 اعلامیه قاهره برای برقراری صلح در لیبی را بهترین راه حل برای پایان دادن به بحران این کشور توصیف کرد که در نتیجه رایزنی‌های محلی و بین‌المللی حاصل شده است.

عقیله صالح رئيس مجلس نمایندگان لیبی در گفتگوی اختصاصی با «العربیه» گفت که شورای عالی حکومتی وابسته به دولت الوفاق از وضعیت کنونی سود برده و به نفع آن است که بحران کنونی در لیبی ادامه یابد.

صالح افزود که « اختلاف روسیه و آمریکا در لیبی چیز جدیدی نیست و انتظار داریم منافع آنها متناسب با منافع مردم لیبی محقق شود».

رئیس پارلمان لیبی ضمن تاکید این‌که « با ادامه جنگ تولید نفت ممکن نیست»، توضیح داد که از سرگیری تولید نفت در لیبی به طور مستقیم به آتش‌بس بستگی دارد.

او با بیان این که دخالت‌های ترکیه به پیچیده شدن صحنه در لیبی منجر شده است گفت که عقب‌نشینی ارتش لیبی با اصرار بر حفاظت از مردم لیبی صورت گرفته است.

عقیله صالح ضمن تاکید این که عدم پذیرش اعلامیه قاهره منجر به ادامه درگیری‌های نظامی خواهد شد افزود «همه بازنده خواهند بود و ارتش به هر گونه تهدیدهایی پاسخ خواهد داد».

این مقام لیبی پیشنهاد کرد که هر اقلیم از اقلیم‌های لیبی تاریخی نماینده‌ای را برای چشم‌انداز سیاسی جدید انتخاب کند و تاکید کرد که «اختلافی با رهبری ارتش نیست و حتی هم اگر دیدگاهها درباره آن متفاوت باشند، همه ما برای رسیدن به همان هدف تلاش‌ می‌کنیم».

رئیس مجلس نمایندگان لیبی تاکید کرد که اعلامیه قاهره برای صلح در لیبی با استقبال و واکنش‌های مثبت بین‌المللی مواجه شده است.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، شنبه گذشته، ابتکار عمل سیاسی را در راستای بستر سازی برای بازگشت سیر عادی امور به لیبی، اعلام کرد و با هشدار در مورد پای بندی به گزینه نظامی برای حل و فصل امور در لیبی، عنوان نمود که راه حل سیاسی، تنها گزینه برای حل و فصل مشکلات لیبی است و امنیت لیبی برای مصر، به اندازه امنیت مصر از اهمیت برخوردار است.

رئیس جمهوری مصر تاکید کرد که ابتکار عمل قاهره موسوم به «اعلامیه قاهره»، طبیعتی کاملا لیبی - لیبی داشته و مشتمل بر احترام به تمامی ابتکار عمل‌ها و مصوبات بین المللی مربوط به وحدت لیبی است.

این ابتکار عمل در جریان نشست خبری السیسی به همراه خلیفه حفتر، فرمانده ارتش لیبی و عقیله صالح رئیس مجلس لیبی، در کاخ ریاست جمهوری مصر در قاهره، اعلام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید