پس از مبادله دو زندانی؛ ایران به آمریکا برای مبادله زندانیان دیگر چراغ سبز نشان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که اگر امکان مبادله زندانیان وجود داشته باشد، ایران آمادگی دارد مابقی افرادی که دربند آمریکا هستند را آزاد کرده و به ایران بازگرداند.

پس از انکار انجام مبادله دو زندانی میان ایران و آمریکا از سوی برخی مقامات ایران که طی روزهای اخیر روی داد، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ساعاتی پیش، درباره مبادله زندانیان میان دو کشور اعلام آمادگی کرد. خبرگزاری ایرنا، یکشنبه 7 ژوئن 2020 گزارش داد، عباس موسوی پس از آزادی مایکل وایت نظامی آمریکایی از زندان ایران، گفت: «این تبادلات از بعد انسانی انجام شده است. چند تن از اتباع ایران به دلایل واهی و به صورت غیرقانونی در آمریکا به گروگان گرفته شده‌اند. اتهام آنها این است که تحریم‌های آمریکا را دور زده یا نقض کرده‌اند که از دید ما، چنین اتفاقی نیفتاده و از سوی دیگر، تحریم‌های آنها هم غیرقانونی و بی‌مبناست».

Advertisement

او با بیان اینکه دیوار بی‌اعتمادی هنوز بین ایران و آمریکا وجود دارد، اظهار کرد: «ایران هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نکرده است».

موسوی با یادآوری برجام بار دیگر آمریکا را متهم کرد که به تعهداتش پایبند نبوده است.

به گفته او مبادله دو زندانی با کمک دولت سوئیس انجام شده و به همین دلیل از دولت این کشور تشکر و تاکید کرد که هیچ مذاکره مستقیمی میان جمهوری اسلامی ایران و دولت ایالات متحده انجام نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: «این آمادگی کماکان در طرف مقابل وجود داشته باشد، ما این آمادگی را داریم مابقی افرادی که دربند آمریکا هستند را آزاد کرده و به کشور بازگردانیم».

مبادله «مایک وایت»، افسر سابق نیروی دریایی آمریکا با مجید طاهری پزشک ایرانی در بند آمریکا، تناقض‌گویی‌های مقامات ایران در این باره را به همراه داشت. در حالی که برخی مقامات بلندپایه ایرانی مانند علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران منکر هر گونه مذاکره میان ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان اخیر شد، عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز جمعه 5 ژوئن دیدار «بیل ریچاردسون» با محمدجواد ظریف درباره زندانی آمریکایی آزاد شده را تأیید کرد.

علی شمخانی روز جمعه در پیامی توئیتری تأکید کرد که در آینده هیچ مذاکره‌ای بین تهران و واشنگتن انجام نخواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، شمخانی گفت که تبادل اخیر زندانیان، نتیجه مذاکره با آمریکا نیست وهیچ مذاکره‌ای هم در راه نخواهد بود.

این درحالی است که خبرگزاری ایرنا، گزارش داد که سخنگوی وزارت امور خارجه دیدار «بیل ریچاردسون» با محمدجواد ظریف درباره زندانی آمریکایی را تأیید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم