نگرانی جدی در ایران از «موج دوم کرونا»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ستاد مبارزه با کرونا امروز، یکشنبه 7 ژوئن، از شناسایی 2364 مورد تازه ابتلاء و جانباختن 72 نفر در 24 ساعت گذشته خبر داد اما رکورد روز جمعه 5 ژوئیه با 3574 ابتلای جدید، رقم بی‌سابقه‌ای است که از ابتدای شیوع بیماری در ایران، مشاهده نشده بود.

رسانه‌های ایران و مقام‌های محلی، شروع «موج دوم» کرونا در کرمانشاه، خوزستان و چند استان دیگر را اعلام کرده‌اند اما مسئولان کشوری هنوز به این امر اذعان نکرده و حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران تأکید کرده‌است، نباید با طرح «پیک دوم و سوم، فضای روانی جامعه را به هم زد.»

گفتنی است روند فزاینده موارد جدید کووید 19 از یک ماه قبل شروع شد که 800 مبتلا به کووید 19 شناسایی شد و بعد به تدریج این تعداد به بالای سه هزار نفر رسید.

این در حالی است که موارد مرگ گرچه کمی بیشتر شده اما از یک ماه پیش به این طرف، تغییر معناداری نداشته‌ است.

به گزارش وزارت بهداشت ایران، شرایط بیمارستان‌ها، بیانگر ثابت‌ماندن اوضاع و تأکیدی بر این است که ایران «هنوز در موج اول است» اما آمار ابتلاء و جان‌باختگان در ایران از همان ابتدا با تجربه کشورهای دیگر تفاوت داشت.

موج دوم چیست؟

در بسیاری از کشورها مانند ایتالیا، اسپانیا و جمهوری چک، مقررات سفت و سخت قرنطینه وقتی آسان‌تر شد که شمار مبتلایان جدید کاهش چشم‌گیری یافته بود اما در ایران همزمان با برداشتن ممنوعیت‌ها، شمار مبتلایان بیشتر و در بیش از 10 استان، وضعیت قرمز یا هشدار اعلام شده‌ است.

به گفته استاندار هرمزگان، تخت‌های آی‌سی‌یو پر شده و استاندار کرمانشاه هم از موج دوم بیماری در این استان خبر داده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید