نارضایتی شدید برلین نسبت به دستور ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از آلمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته یک مقام ارشد دولت آلمان یکشنبه 7 ژوئن به خبرگزاری آن کشور، خروج بخش بزرگی از نیروهای آمریکایی چه بسا «ضربه سختی» به روابط دوکشور وارد سازد.

پتر بـِیـِر هماهنگ‌کننده روابط ترنس‌آتلانتیک (روابط در دو سوی اقیانوس اطلس) در دولت مرکل، به خبرگزاری آلمان گفته‌است: «چنین تصمیمی از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا، روابط آلمان و آمریکا شدیداً خدشه‌دار خواهد ساخت.»

بـِیـِر افزود: «موضوع صرفاً محدود به 9500 سرباز نمی‌شود، بلکه اعضای خانواده آن‌ها و مجموعاً شماری در حدود 20 هزار آمریکایی را شامل می‌گردد. چنین اقدامی پل میان دو سوی اقیانوس اطلس را منهدم می‌کند.»

روزنامه وال‌استریت ‌ژورنال، اخیراً در گزارشی نوشته بود که واشینگتن قصد دارد 9500 تن از 34 هزار پرسنل نظامی و سرباز آمریکایی مستقر در آلمان را از این کشور خارج کند.

بر اساس این گزارش، ظاهراً بخشی از سربازها قرار است به لهستان و دیگر کشورها رفته و شماری هم به آمریکا بازگردند.

همچنین نشریه آلمانی اشپیگل نیز در این رابطه نوشته‌است که شماری میان پنج هزار تا 15 هزار نفر تا پاییز سال جاری از آلمان خارج خواهند شد.

این در حالی است که چرائی این اقدام تا کنون دقیقاً روشن نشده، اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا چند بار با انتقاد از بالا بودن هزینه‌ها، از برلین خواسته است به میزان مبالغ پرداختی مربوط به فعالیت‌های نظامی بیافزاید.

مقام‌های هر دو کشور بارها ضمن تأکید بر لزوم حفظ روابط نزدیک بین برلین و واشینگتن، هنوز در مورد گزارش خروج نیروها، آشکارا اظهار نظری نکرده و گزارش‌ها هنوز به تأیید هیچ‌یک از واشینگتن و برلین نرسیده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم