دانشمندان سعودی راهی برای جلوگیری از تکثیر ویروس کرونا یافتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گروهی از دانشمندان دانشگاه ملک سعود پادشاهی عربی سعودی اعلام کردند توانسته‌اند دریابند گروهی از ترکیبات طبیعی می‌توانند در جلوگیری از تکثیر ویروس کرونا تاثیرات مثبت چشمگیر داشته باشند.

به گزارش روزنامه سبق سعودی این گروه از دانشمندان که از طریق شبیه‌سازی مولکولی در حال مطالعه روی تاثیرات ترکیبات فعال موجود در مکمل‌های غذایی و غذاهای عملکردی بر ویروس کرونا هستند، دریافتند گروهی از ترکیبات طبیعی روی پروتئین‌های لازم برای تکثیر ویروس کرونا مانند کیرسیتن، کامویرول، مایرستین، نارنجینین و غیره، اثر مهارکنندگی دارند.

Advertisement

توان برخی از این ترکیبات طبیعی در ارتباط‌گیری با آنزیم پروتئاز که مهم‌ترین عامل تکثیر ویروس کووید19 است، 100 برابر داروی هیدروکسی کلوروکوین و برابر با داروی رامدیسیور است. این ترکیبات همچنین روی پروئتین سپایک که شدت و توان سرایت ویروس را تقویت می‌کند، تاثیر می‌گذارند.

کارایی بالینی برخی از این ترکیبات مانند ترکیب کویرستین در مهار ویروس‌های کرونا و دیگر ویروس‌هایی که انسان را مورد هدف قرار می‌دهند، پیش از این نیز در برخی مطالعات دیگر اثبات شده بود.

دکتر محمد العجمی که رهبری این گروه پژوهشی را بر عهده دارد، در این‌باره گفت: «این ترکیبات بسیار شایع هستند و در نوشیدنی‌هایی مانند چای قرمز، چای سبز و زنجبیل هم یافت می‌شوند. برخی غذاها و مکمل‌های غذایی مانند اسفناج، پوست پرتقال و لیمو، توت، آقطی سیاه، گیلاس، توت، زیتون سیاه این ترکیبات را در مقادیر اندکی در خود دارند. در برخی ادویه‌جات و گیاهان معطر مانند میخک، سیاه‌دانه، دارچین، گز روغن و غیره هم این ترکیبات وجود دارد.

دکتر العجمی در ادامه افزود:«استفاده از این مکمل‌ها بسیار مفید است زیرا که استفاده از آنها در طول تاریخ مسمومیت یا مشکلاتی به همراه نداشته و در تقویت ایمنی در مقابل ویروس‌ها و حمایت از بیماری‌ نقش ایفا کرده‌اند و استفاده از آنها در کنار پای‌بندی به اقدامات پیشگیرانه و رهنمودهایی که نهادهای ذی‌ربط ارائه کرده‌اند، سودمند است.

دانشمندان سعودی دانشگاه ملک سعود در حال حاضر همه تلاش خود را روی مطالعه مکمل‌های غذایی این ترکیبات و بررسی رفتارهای آنها در درون بدن جانداران و همچنین دوز مناسب آنها متمرکز کرده‌اند، تا براساس نتایج این مطالعات بهترین ترکیب ممکن را ساخته و به مقدار مناسب تولید کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم