حمله هوایی به مواضع ایران در دیرالزور و کشته شدن 12 شبه‌نظامی افغان و عراقی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دیدبان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه 7 ژوئن اعلام کرد، در حمله جنگنده‌های ناشناس به مواضع نظامی ایران دردیر الزور در شرق این کشور، دست کم 12 شبه نظامی عراقی و افغان وابسته به سپاه قدس کشته شدند.

طبق این گزارش مواضع نظامی نیروهای ایران در حومه شرقی دیر الزور واقع در شرق سوریه نیمه شب شنبه نزدیک بامداد یکشنبه، حداقل 8 بار مورد هجوم هوایی چند جنگنده ناشناس قرار گرفت که در پی این حملات دست کم 12 شبه نظامی عراقی و افغان که تحت نظارت و آموزش سپاه پاسداران قدس به سوریه اعزام شده‌اند، کشته شدند.

Advertisement

طبق گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه در این حملات تلفات سنگینی به ماشین آلات جنگی و زاغه‌های تسلیحاتی نیروهای ایران وارد شده است.

در حالی که جنگنده‌های مهاجم هنوز شناسایی نشده‌اند ، اما دیدبان حقوق بشر سوریه به فرانسه پرس گفته است که به احتمال زیاد این حملات توسط جنگنده‌های اسرائیلی انجام شده است.

اسرائیل طی ماه‌های گذشته حملات مکرری به مواضع نظامی ایران و شبه نظامیامن تابع آن در سوریه انجام داده است اما به ندرت این حملات نظامی را به عهده گرفته است. در عین حال مقامات اسرائیلی بارها به تهران هشدار دادند که اجازه نخواهند داد، ایران در نزدیکی مرز اسرائیل مواضع نظامی احداث کند.

اسرائیل می‌گوید با هدف قرار داده همه مواضع ایران در سوریه مانع ارسال سلاح‌های پیشرفته به حزب الله لبنان می‌شود.

اسرائیل همچنین معتقد است که حضور نظامی ایران در سوریه برای پشتیبانی از رژیم بشار اسد تهدیدی برای امنیت اسرائیل تلقی می‌شود.

مقامات نظامی اسرائیل بارها بر ادامه حملات هوایی و موشکی به مواضع ایران در سوریه تاکید کردند. آنها شرط متوقف شدن این حملات به خروج نیروهای ایران از سوریه ربط دادند.

حملات مکرر به مواضع نظامی ایران در سوریه

گفتنی است که طی ماه‌های گذشته مواضع و مراکز نظامی سپاه پاسداران و شبه نظامیان عراقی و افغان شیعه وابسته به آن در مناطق دیرالزور سوریه به طور منظم مورد هدف حملات هوایی جنگنده‌های اسرائیلی قرار گرفته است.

نیروها و شبه‌نظامیان عراقی و افغان تحت فرماندهی سپاه پاسداران ایران که از رژیم بشار اسد حمایت می‌کنند در مناطق وسیعی در حومه شرقی دیرالزور به ویژه بین شهرهای مرزی آلبوکامال و المیادین مستقر هستند.

این نیروهای هر چندگاه مورد حملات موشکی یا بمباران هوایی جنگنده‌های اسرائیلی قرار می‌گیرند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه حملات شامگاه شنبه پس از آن صورت گرفت كه شبه نظامیان افغان وابسته به سپاه قدس که در نزدیكی مرز عراق متمرکز بودند اقدام به نقل تجهیزات نظامی به مناطق و مرکز تجمع نیروهای ایرانی در نزدیکی المیادین کردند با آغاز تحرکات آنها جنگند‌های ناشناس در 8 حمله شدید آنها را درهم کوبیدند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، در تاریخ 31 ماه مه جنگنده‌های اسرائیلی مواضع ایران در البوکمال را مورد هجوم قرار دادند که در نتیجه ان 5 شبه نظامی وابسته به ایران کشته شدند.

سوریه از سال 2011 تاکنون شاهد درگیری‌های خونین بوده است این درگیری‌ها تاکنون به کشته شدن بیش از 380 هزار نفر و خسارت شدید به زیرساخت‌ها و بخش‌های تولیدی و آوارگی میلیون‌ها سوری در داخل و خارج از این کشور منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم