ترامپ: کالین پاول دروغگوی متکبری است که آمریکا را وارد جنگ عراق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا کالین پاول وزیر امور خارجه سابق این کشور را دروغگوی متکبری توصیف کرد که با شهادت دروغش درباره تسلیحات کشتار جمعی عراق، ایالاتمتحده را وارد جنگ با این کشور کرد.

کالین پاول که در دوران جورج بوش پسر وزیر امور خارجه آمریکا بود، اعلام کرد در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو، به جو بایدن دموکرات رای می‌دهد. این اظهارات پاول با واکنش سهمگین ترامپ مواجه شد.

Advertisement

رئیس‌جمهوری آمریکا در صفحه توئیترش نوشت: «کالین پاول یک متکبر واقعی است و مسئول ورود ما به جنگ‌های فاجعه‌بار خاورمیانه است. او به تازگی گفته که به متکبر دیگری رای خواهد داد؛ به جو خواب آلو.»

ترامپ در ادامه نوشت: «مگر پاول نگفت که عراق تسلیحات کشتار جمعی دارد؟ عراق این [تسلیحات] را نداشت اما ما وارد جنگ شدیم.»

پیش از این کالین پاول که شصت و پنجمین وزیر امور خارجه آمریکا بود در برنامه تلویزیون «State of the Union» در شبکه سی‌‌ان‌ان گفت: «ما یک قانون اساسی داریم و باید از این قانون اساسی پیروی کنیم. رئیس‌جمهور ترامپ از این قانون دور شد. او با اشاره به اینکه به جو بایدن رای خواهد داد، گفت: «قطعا امسال نمی‌توانم از رئیس‌جمهور ترامپ حمایت کنم.»

پاول اولین وزیر امور خارجه و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از تبار آفریقایی است. علاوه بر او تعدادی از مقامات سابق آمریکا هم نارضایتی خود را از شیوه برخورد ترامپ با اعتراضاتی که پس از مرگ #جورج_فلوید در آمریکا آغاز شد، اعلام کردند. پاول از این فرماندهان سابق و دیپلمات‌ها که از ترامپ انتقاد کرده‌اند، به نیکی یاد کرد.

کالین پاول از سرسخت‌ترین مدافعان اشغال عراق بود و در 5 فوریه 2002 در شورای امنیت سازمان ملل حاضر شده و گزارشی درباره تسلیحات کشتار جمعی عراق ارائه کرد؛ گزارشی که بهانه حمله به عراق و اشغال این کشور شد.

پاول بعدها اعتراف کرد که آبروی خود را لکه‌دار کرده و گفت: «این یک لکه ننگ است که من این گزارش را به نام ایالات متحده آمریکا در محضر جهانیان ارائه کرده و این به عنوان بخشی از سابقه من باقی خواهد ماند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم