آیا دولت برزیل آمار مرگ و میر کرونا را پنهان کرده است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مقام‌های بهداشتی محلی برزیل دولت مرکزی این کشور به رهبری ژائیر بولسونارو را به پنهان‌کاری در زمینه اعلام آمار مرگ و میر بر اثر کرونا در این کشور متهم کردند. پیش از آن یک مقام مسئول در وزارت بهداشت این کشور درباره درستی آمار رسمی اعلام شده ابراز تردید کرده بود.

شورای ملی وزیران بهداشت که همه مقامات بهداشت ایالت‌های این کشور را در بر می‌گیرد، اعلام کرد: «تلاش‌های مستبدانه، غیرهمدلانه و غیر اخلاقی درباره پنهان کردن آمار مرگ و میر کووید19 راه به جایی نخواهد برد.»

Advertisement

پیش از آن وزارت بهداشت برزیل اعلام کرده بود که قصد انتشار آمار کشته‌ها در 24 ساعت گذشته را ندارد و وبگاهی که این آمار را منتشر می‌کرد، از دسترس خارج کرد. این وبگاه در روز بعد دوباره در دسترس قرار گرفت ولی همه آمارهای فعلی و آمارهای گذشته از روی آن برداشته شدند.

انریکو ماندیتا، وزیر بهداشت سابق برزیل که در ماه آوریل از کار برکنار شد، از سیاست‌های دولت مرکزی این کشور انتقاد کرد و گفت: «از نگاه بهداشتی ما در حال حاضر با یک فاجعه روبرو هستیم... عدم انتشار آمار، یعنی اینکه دولت از ویروس زیانبارتر است.»

کارلوس ویتزارد، سرپرست وزارت علوم، فناوری و تجهیزات استراتژیک برزیل هم به روزنامه گلوبو گفت: «آمار رسمی از این رو کاهش یافت که اعداد دستکاری شده، منتشر شده‌اند.

مقامات محلی برزیل که در تهیه آمارها همکاری می‌کنند از این اظهارت ویتزارد ابراز شگفتی کرده و اعلام کردند: «سخنان او گمراه‌کننده و خالی از هر نوع احساس اخلاقی، انسانیت و احترام است. او مستحق تحقیر عمیق، محکومیت است.»

کارلوس ویتزارد در پاسخ به سوال خبرگزاری فرانس‌پرس گفت: «اعداد را دوباره بررسی نمی‌کنیم. نبش قبر کردن‌ها برای ما اهمیتی ندارد و ما خود را با گذشته مشغول نمی‌کنیم، نگرانی ما درباره حال و آینده است.»

براساس آماری که وبگاه worldometers.info منتشر کرده، برزیل تا روز یکشنبه 7 ژوئن 2020 از نظر تعداد مبتلایان به کرونا پس از آمریکا در رده دوم قرار دارد و تا کنون 677 هزار و 949 نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده و 36 هزار 65 نفر نیز به همین دلیل جان باخته‌اند. نکته مهم در این‌باره این است که این وبگاه آمار خود را بر اساس آمار رسمی که از سوی دولت‌ها اعلام می‌شود، به روز می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم