.
.
.

لبنان درگیر آشوب و تنش میان تظاهرکنندگان و طرفداران حزب‌الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تازه‌ترین تحرک جنبش مردمی لبنان، روز شنبه 6 ژوئن، به تعقیب و گزیر میان تظاهرکنندگان سرازیر شده از تمامی مناطق لبنان برای اعتراض به وضعیت اقتصادی وخیم این کشور از یک سو و طرفداران حزب‌الله از سوی دیگر تبدیل شد؛ آن‌هم درحالی که مأموران امنیتی سعی داشتند، با ایستادن در حد فاصل میان این دو گروه، از بروز هر گونه برخورد احتمالی میان آن‌ها جلوگیری کنند.

تظاهر کنندگان، دور تازه‌ای از اعتراض‌ها را به هدف زیر فشار نهادن دولت برای اجرای تدابیر عملی در زمینه مبارزه با فساد و ممانعت از فروپاشی اقتصادی آغاز کرده‌اند.

شدت تنش‌ها در مرکز بیروت در پی اقدام عناصر حزبی به پیشروی به سمت تظاهرکنندگان، افزایش یافت و مأموران امنیتی و نیروهای ضد اغتشاش نیز با تجمع در زیر پل رینگ درغرب بیروت، سعی داشتند، جلوی پرتاب سنگ از سوی عناصر حزبی را بگیرند.

نیروهای ارتش لبنان نیز دیواری انسانی را دربرابر معترضان در خیابان بشار الخوری برای ممانعت از پیشروی آنها به سمت مجلس لبنان ایجاد کردند.

در این گیر و دار، اقدامات آشوب‌گرانه و خرابکارنه‌ای در مرکز بیروت رخ داد که ارتش را وادار کرد، از تظاهرکندگان بخواهد برای حفظ سلامت خود، این منطقه را ترک گویند.

متولیان برپایی این جنبش و تحرک مردمی، تأکید کردند که اعتراض‌های امروز صرفاً به هدف طرح مطالبات معیشتی نیست بلکه برای نخستین‌بار، خلع سلاح شبه نظامیان حزب‌الله نیز از جمله خواسته‌های مردمی مطرح خواهد شد.

در این راستا جوانان به سمت خیابان بشاره الخوری در نزدیکی پل رینگ حرکت کرده و شعارهایی را علیه سلاح حزب‌الله سر دادند اما عناصر ارتش لبنان مانع پیشروی آنها شد.

به گزارش خبرنگار العربیه و الحدث، نیروهای ضد اغتشاش مبادرت به پرتاب گاز اشک‌آور برای متفرق کردن تظاهر کنندگان کرده و ارتش لبنان نیز کوشید تا مانع بروز برخورد تظاهرکنندگان با طرفداران حزب‌الله و عناصر وابسته به جنبش امل به رهبری نبیه بری، رئیس مجلس لبنان شود که در حال حرکت به سمت مرکز بیروت بوده و شعارهای فرقه‌ای را سر می‌داند.

به گفته یک زن تظاهرکننده به خبرنگار العربیه و الحدث، «همه ما در یک جبهه هستیم زیرا گرسنگی، تفاوت را میان لبنانی‌ها ازمیان برده‌ است.»

تظاهرکندگان پس از پیشروی و مواجه‌شدن با گروهی از عناصر حزبی (امل و حزب‌الله) در منطقه خندق العمیق، به سمت میدان ریاض الصلح بازگشته و نیروهای امنیتی نیز چون سپری جدا کننده میان این دو گروه، حائل شدند.

گفتنی است که تظاهر کنندگان از صبح امروز در مناطق گوناگون لبنان از جمله طرابلس، کسروان و المتن درشمال و همچنین از بیروت و بقاع گرفته تا جنوب لبنان از شهرهای صیدا و نبطیه سوار بر ده‌ها اتوبوس به سمت میدان شهداء درمرکز بیروت حر کت کردند.

این در حالی بود که مأموران امنیتی و عناصر ارتش لبنان از نخستین ساعات صبح امروز، حضور بسیار پر رنگی در مرکز بیروت داشتند.

تظاهرکنندگان درتلاش هستند، پای‌بندی خود به خواسته‌های اساسی را پس از شانه خالی کردن کابینه جدید از برآورده‌ساختن خواسته معترضان یا متحقق ساختن هرگونه دستاورد ملموس در راستای مقابله با طوفان‌های نابود‌کننده سیاسی و مالی در لبنان، یادآوری کنند

تظاهرات امروز به گونه‌ای، ادامه تحرکاتی است که در 17 اکتبر گذشته آغاز گردید و وجه تمایز با نقطه آغازین، سر داده‌شدن شعارهای سیاسی از سوی تظاهرکنندگان و در راس آن‌ها، مطالبه خلع سلاح حزب‌الله و تسلیم این سلاح به دولت است.

از جمله مطالبات مطرح شده در این تظاهرات سراسری، سرنگون‌شدن کابینه است که زیر سلطه و کنترل حزب‌الله و هم پیمانانش قرار دارد.

ناظران امور نسبت به ورود عناصر طرفدار شبه‌نظامیان حزب‌الله به صفوف تظاهرکنندگان برای ایجاد آشوب و بلوا و به شکست کشانده تظاهرات هشدار داده بودند.

آخرین گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که تظاهرکنندگان درحدود ساعت 7 بعدازظهر به وقت محلی در پی انتشار گسترده نیروهای امنیتی درمرکز بیروت، شروع به پراکنده‌شدن کردند و خیابان‌های این منطقه انیز در حال بازگشت به وضعیت عادی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم