.
.
.

افغانستان: ایران مسئولیت تیراندازی به خودرو حامل شهروندان ما را پذیرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه افغانستان بعدازظهر شنبه 6 ژوئن 2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، مقام‌های ایرانی مسئولیت تیراندازی به موتر (خودرو) حامل شهروندان افغان به یزد ایران را پذیرفته و تعهد کردند، عاملان این رویداد دستگیر و مورد پیگرد قانونی و عدلی قرار خواهند گرفت.

این وزارت در اعلامیه‌ای نوشت: «وزارت امور خارجه جمهور اسلامی افغانستان به اساس معلومات واصله از جمهوری اسلامی ایران در مورد حریق و هدف قرار گرفتن موتر حامل اتباع افغانستان توسط نیروی انتظامی آن کشور که منجر به شهادت و مجروح شدن هموطنان ما گردید، با دقت و جدیت پیگیر است».

وزارت امور خارجه افغانستان گفته، براساس گزارش‌های ابتدایی در این رویداد سه نفر کشته، چهار نفر زخمی و شماری از شهروندان افغان نیز مفقود شدند.

در ادامه این اعلامیه ذکر شده: «معاون سرمحقق عبدالغفور لیوال، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با مقامات دولتی ولایت یزد دیدار داشته و حادثه المناک حریق و هدف قرار گرفتن موتر حامل اتباع افغان را که منجر به شهادت و مجروح شدن هموطنان ما گردید، به دقت مورد پیگیری و تحقیق لازم قرار داده است. در این دیدارها مقامات ولایت یزد ضمن قبول نمودن تیر اندازی نیروهای انتظامی ایران بر موتر حامل اتباع افغان، اطمینان داده‌اند که مسببین حادثه، مورد پیگرد قانونی از سوی نهادهای عدلی ‌و قضایی جمهوری اسلامی ایران قرار خواهند گرفت».

در این اعلامیه تاکید شده که وزارت امور خارجه افغانستان پس از دریافت نتایج تحقیق در مورد این حادثه با جانب ایران صحبت خواهد کرد.

در همین حال، عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در تهران امروز شنبه با زخمیان حادثه تیراندازی نیروی انتظامی ایران دیدار کرده گفت، به وضعیت بهداشتی آنها رسیدگی جدی شود.

براساس اعلامیه سفارت افغانستان در تهران، لیوال اضافه کرد: «روند پی‌گیری و دیدار با سایر حادثه‌دیدگان و مقامات مسوول در ولایت یزد ایران ادامه دارد و خبرهای بعدی و تکمیلی نشر خواهد شد».

خشم شدید افغان‌ها به تیراندازی نیروهای ایرانی به خودرو حامل اتباع افغانستان

برخی کاربران افغان در توییتر شنبه 6 ژوئن با راه‌اندازی هشتگ «کمی آب بیار که سوختم» تیراندازی نیروهای ایرانی به موتر(خودرو) حامل اتباع افغانستان در یزد ایران را شدیداً محکوم کردند و از دولت افغانستان خواسته به این حادثه به‌گونه جدی رسیدگی کند.

کاربران افغان در این دادخواهی مجازی با نشر کردن عکس‌ها و ویدئوهای این حادثه خشم و دردش را ابراز کرده و نوشتند، این اولین بار نیست که دولت ایران با مهاجرین افغان چنین برخورد می‌کند و آخرین بار نیز نخواهد بود.

فرحناز فروتن خبرنگار افغان در توییتی نوشت: «جنایت هریرود، جنایت یزد! مردمی که به دنبال یک لقمه نان کفن می‌شوند. چه کسی وقار از دست رفته شهروند این خاک را دوباره به دست خواهد آورد؟ حکومت ایران، کشور مسلمان و همسایه و سال‌ها تبعیض و بی‌عدالتی در برابر ما، دردناک و غم‌انگیز است این روزها».

حمیدالله بارکزی یکی از کاربران افغان نوشت، ایران بهای سنگینی را در قبال عملکردش با مهاجرین افغان در کشورش خواهد پرداخت.

موسی ظفر کاربر افغان با نشر عکسی که شماری از اتباع افغانستان در حال سوختن اند خطاب به جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشت: «سلام ظریف. جورج فلوید را دیدید در حال سوختن در داخل این موتر(خودرو) بود».

امین کاربر دیگر افغان نوشت: «ما افغان ها سیاه پوستان ایران هستیم».

پیمانه اسد کاربر دیگر افغان با شریک کردن توییت جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد کشته شدن جورج فلوید سیاه پوست آمریکایی نوشت: «آقای ظریف شما در مورد نژاد پرستی به دیگران درس می‌دهید در صورت که اقلیت‌ها در ایران کشته می‌شوند. افرادی با راه اندازی هشتگی توییت کرده‌اند که "کمی آب بیار که سوختم"، بخاطریکه این حرف‌های یک افغان است که زنده در آتش سوخت».

جورج فلویدها همه‌جا هستند یکی نمی‌تواند نفس بکشد و دیگری در آتش می‌سوزد

مریم سما عضو مجلس نمایندگان افغانستان در توییتی نوشت: «آنهایی که دنبال عدالت و انسانیت هستند، جورج فلویدها همه‌جا هستند، یکی نمی‌تواند نفس بکشد، دیگری را در آب غرق می‌کنند و یکی دیگر در آتش می‌سوزد. این ظلم ادامه خواهد داشتت تا زمانی که من و تو عدالت را تنها برای خودمان و منافع کوچک مان بخواهیم. مرز انسانیت جغرافیا، نژاد و مذهب نیست».

سیما سمر وزیر دولت در امور حقوق بشری افغانستان در توییتی نوشت: «هر روز مردم افغانستان می‌سوزند، حادثه دردناک است و باید پیگرد جدی صورت بیگیرد. برای قربانیان عدالت تأمین شود. دسترسی به عدالت خواست لوکس نیست بلکه نیاز انسانی و حق بشری است زمان، مکان، زبان، جنس و مرز نمی‌شناسد».

محمدعارف رحمانی عضو مجلس نمایندگان افغانستان در توییتی نوشت: «چرا آوارگی‌ و دربدری؟ آیا وطن امن وآرامی داریم که آواره نشویم؟ آیا وطن ثروت مندی‌ و مرفه‌ای داریم که آواره نشویم؟ آیا وطن سرشار ازمهربانی و عدالت و برابری داریم که آواره نشویم؟ آیا وطن سرشار از زیبایی و زندگی و شیرینی وخاطر خوش و آغوش بازی داریم که آواره نشویم؟ درد آوارگیت کشت مرا.»

در همین حال، سفارت افغانستان در تهران پنج‌شنبه 4 ژوئن با نشر اعلامیه‌ای نوشت، حادثه ترافیکی که در جاده کمربند یزد ایران رخ داده سرنشینان آن موتر(خودرو) مهاجرین افغان بودند و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

در این اعلامیه آمده بود: «سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با اطلاع از حادثه ترافیکی که در جاده کمربندی یزد رخ داده و عنوان می‌شود که سرنشینان آن، مهاجرین افغان بودند».

از سوی دیگر، بر اساس گزارش رسانه‌های ایرانی، مقام‌های ایران می‌گویند، یک حادثه ترافیکی چهارشنبه 3 ژوئن در جاده مهریز در ابتدای پل کمربند یزد رخ داد و منجر به آتش سوزی شد که در نتیجه سه نفر بر اثر جراحات و سوختگی شدید جان باختند و پنج نفر دیگر زخمی شدند که سرنشینان موتر (خودرو) اتباع افغانستان بودند.

در همین رابطه، برخی از مهاجرین افغان که در این حادثه زخمی شده می‌گویند، موتر حامل‌اش بر اثر«تیراندازی» نیروهای انتظامی ایران آتش گرفت.

اما احمد ترحمی بهابادی، معاون سیاسی امنیتی استاندار(والی) یزد ایران به خبرگزاری ایرنا گفت: «بر اساس گفته شاهدان عینی و مستندات موجود، آتش سوزی خودرو هشت کیلومتر بعد از اصابت گلوله با لاستیک و به دلیل سرعت بالا و برخورد شدید با گارد و جرقه‌های ناشی از حرکت خودرو بر روی رینگ حادث شده و هیچ ارتباطی با شلیک گلوله نداشته است».

گفتی است که این رویداد در شرایطی رخ داده که هنوز تحقیقات مقام‌های کابل – تهران در مورد غرق شدن مهاجرین افغان در مرز ایران پایان نیافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم