حملات نیروهای هوایی آمریکا علیه گروه طالبان در ولایت‌های فراه و قندهار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سخنگوی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان از اجرای دو حمله هوایی علیه گروه طالبان در ولایت‌های فراه و قندهار خبر داده است.

به گزارش روزنامه هشت صبح کابل سانی لگت سخنگوی نیروهای امریکایی و ناتو روز جمعه 5 ژوئن، در یک رشته توییتی گفته است که این حملات برای مختل کردن برنامه‌ی طالبان برای حمله به پاسگاه‌های نیروهای امنیتی افغانستان صورت گرفته است.

Advertisement

به گفته او، حمله نیروهای امریکایی در ولایت فراه علیه 25 جنگ‌جوی گروه طالبان شب گذشته هنگامی اجرا شده است که آن‌ها در حال اجرای حمله هم‌آهنگ به پاسگاه نیروهای دولتی بودند.

سانی لگت گفته است که نیروهای امریکایی یک حمله دیگر را نیز پس از چاشت روز جمعه در ولایت قندهار علیه گروه طالبان که به یک پاسگاه نیروهای افغان حمله کرده بودند، اجرا کرده‌اند.

سخنگوی نیروهای امریکایی در مورد تلفات ناشی از این حملات که به گروه طالبان وارد شده است، چیزی نگفته است.

رسانه‌ها به نقل از پولیس فراه گزارش کرده‌اند که در حمله هوایی نیروهای دولتی به مواضع گروه طالبان، 16 جنگ‌جوی این گروه کشته شده‌اند.

به گفته سانی لگت، این نخستین حمله نیروهای امریکایی علیه طالبان پس از آتش‌بس عید بوده است.

سخنگوی نیروهای خارجی گفته است که براساس توافق‌نامه صلح امریکا و گروه طالبان همه طرف‌ها باید متعهد به کاهش خشونت باشند تا گفت‌وگوهای صلح به نتیجه برسد.

امریکا و طالبان در دهم ماه حوت سال یک توافق‌نامه را در دوحه، پایتخت قطر امضا کردند. این توافق‌نامه، طالبان و نیروهای امریکایی را در حالت آتش‌بس قرار داده‌اند، چنان‌که طالبان پس از امضای آن اعلام کردند که علیه نیروهای خارجی حملاتی را اجرا نخواهند کرد.

نیروهای خارجی اما همواره تأکید کرده‌اند که به دفاع از نیروهای امنیتی افغانستان متعهد‌ هستند و در صورتی که طالبان به مواضع این نیروها حمله کنند، نیروهای خارجی از همتایان افغان خود دفاع می‌کنند.

مقامات امریکایی بارها تأکید کرده‌اند که کاهش خشونت جز مفاد توافق‌نامه صلح است و طالبان باید به آن متعهد باشند.
نیروهای امریکایی پس از امضای این توافق‌نامه نخستین حمله هوایی را در چهاردهم حوت سال گذشته در ولایت هلمند اجرا کردند.

هرچند در سه روز عید، بین دولت و طالبان سه روز آتش‌بس اعلام شده بود، اما پس از آن درگیری‌های خونین بین دو طرف به میان آمده است.

دولت افغانستان گفته است که آتش‌بس به صورت اعلام‌ناشده آن هم‌چنان برقرار است.

در این مدت اما گروه طالبان برخی از حملات را اجرا و مسوولیت آن را به صورت رسمی بر عهده گرفته است. در این حملات در برخی ولایت‌ها از جمله در پروان و پکتیا، به نیروهای امنیتی تلفات سنگین وارد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم