.
.
.

ترامپ: می‌خواهم با روسیه توافق هسته‌ای کنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا روز چهارشنبه سوم ژوئن 2020 در گفت‌وگو با رادیو فاکس‌نیوز گفت که خواهان امضاء یک توافق هسته‌ای با روسیه است. او دعوت از ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به نشست سران گروه هفت را اقدام منطقی توصیف کرد.

او در این مصاحبه رادیویی گفت: «چیزهای زیادی است که می‌خواهم درباره آنها با پوتین گفت‌وگو کنم. حضور او در نشست می‌تواند به دستاوردهای زیادی منجر شود.»

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که کشورهای گروه هفت که شامل بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و آمریکا هستند، به ولادیمیر پوتین، بدون توجه به اخلاقش، نیاز دارند.»

ترامپ در این باره توضیح داد: «موضوع به اینکه او چه کرده ارتباطی ندارد، بلکه موضوع منطق است. اگر تنها گروه هفت باشیم، او حضور نخواهد داشت. نیمی از نشست به روسیه ارتباط خواهد داشت و اگر او حضور یابد، به آسانی می‌توان به راه‌حل رسید.»

او در ادامه گفت: «مشکل اینجاست که بیشتر چیزهایی که می‌خواهیم به بحث بگذاریم، به پوتین ارتباط دارد، لذا آنچه انجام می‌دهیم وقت تلف کردن است، زیرا یک نفر باید در پایان نشست با پوتین تماس بگیرد... به نظرم او را باید در نشست شرکت داد... نمی‌گویم ارزشش را دارد یا نه، فقط می‌گویم منطقی است [که او حضور یابد]».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا پیش از این اعلام کرد که برگزاری اجلاس سران 7 کشور صنعتی «گروه هفت»، دستکم تا ماه سپتامبر به تعویق خواهد افتاد. این تصمیم پس از آن اعلام شد که آنگلا مرکل اعلام کرد به علت پاندمیک کرونا در این اجلاس شرکت نخواهد کرد. با این حال ترامپ گفت این اجلاس را به تاخیر می‌اندازد چون فکر نمی‌کند اعضای آن، نماینده همه دیدگاه‌ها و رخدادهای جهانی باشند.