وال استریت: ناآرامی‌ها در آمریکا و فرصت‌طلبی رژیم‌های دیکتاتوری ایران، چین و ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه وال‌استریت ژورنال 31 مه در یادداشتی با عنوان «دیکتاتورها از آب هم بوی خون استشمام می‌کنند»، نوشت: «دیکتاتورها عزم‌شان را جزم کرده‌اند تا از ناآرامی‌های به وجود آمده در آمریکا در پی مرگ جرج فلوید از سیستم دولت حقوقی این کشور، مشروعیت‌زدایی کرده و اعتبار آن را در خارج از ایالات متحده زیر سئوال ببرند.»

به نوشته این روزنامه علی خامنه‌ای رهبر انقلاب ایران برای تنوع در اظهاراتی که اسرائیل را مرتب تهدید به نسل‌کشی می‌کند، در توییتی نوشته «اگر پوست تیره دارید و در آمریکا قدم می‌زنید مطمئن نباشید که تا چند دقیقه دیگر زنده خواهید بود.»

Advertisement

در این یادداشت آمده است: «رجب‌طیب اردوغان که مخالفان سیاسی خود را قلع و قمع کرده و کُردهای سوریه را با خشونت به آوارگی کشانده، در توئیتی نوشته است «رویکرد نژادپرستانه و فاشیستی منجر به مرگ جرج فلوید در اثر شکنجه در شهر مینیاپولیس آمریکا، نه تنها همه ما را غمگین کرده، بلکه یکی از دردناکترین مظاهر نظم ناعادلانه در جهان است که ما با آن مقابله می‌کنیم.»

این روزنامه در بخش دیگری از این یادداشت در خصوص سوء استفاده چین از روادهای جاری در آمریکا آمده است: «رسانه‌های دولتی چین که دیگر یک دنده بالاتر می‌تازند! آنها به دنبال تحریک ناآرامی‌ها در آمریکا هستند. «گلوبال تایمز» (از رسانه‌های وابسته به دولت چین) در توئیتی درباره نیروهای پلیس ایالات متحده می‌پرسد: «نگاهبانان صلح یا عاملان قتل‌عام؟ ویدئویی نشان می‌دهد که چگونه ماشین پلیس نیویورک به صف معترض در مرکز این شهر می‌زند.»

همچنین خبرگزاری شینهوا (خبرگزاری دولتی چین) مقاله‌ای از نیویورک تایمز را تبلیغ می‌کند که در آن به همدردی با کسانی پرداخته شده که دست به تخریب اموال عمومی و غارت فروشگاه‌ها می‌زنند.

از سوی دیگر، پکن می‌خواهد از اعتراضات در آمریکا برای توجیه سرکوب جنبش آزادیخواهی هنگ‌کنگ و دستگیری رهبران صلح‌طلب آنها به نفع خود استفاده کند. پایگاه خبری «گلوبال تایمز» با هشتگ نانسی پلوسی با زیرکی توییت کرده: «خشونت در اعتراضات ایالات متحده اوج می‌گیرد! معترضان، شهرداری نَشویل را به آتش می‌کشند، ماشین‌های پلیس را تخریب و ترافیک را مختل می‌کنند. آیا این «چشم‌انداز زیبایی» است که پلوسی درباره ناآرامی‌ها توصیف کرده؟»

وال‌ استریت ژورنال در ادامه می‌نویسد، این رژیم‌ها با از میان بردن تفاوت بین حاکمیت قانون و بی‌قانونی، به سوء استفاده از رویدادها می‌پردازند. خشونت و بی‌عدالتی در هر جامعه‌ای وجود دارد، اما این بی‌عدالتی ها در ایالات متحده آمریکا می‌تواند در برابر دید همگان قرار بگیرد و از راه‌های حقوقی و با تکیه بر قوانین در دادگاه‌ها پیگیری شود. این دیکتاتورها به سرکوب مسلمانان اویغور در استان سین‌‌کیانگ توسط حزب کمونیست چین و به گلوله بستن صدها معترض توسط رژیم ایران، هیچ اعتراضی ندارند.

مخالفان آمریکا امروز آشکارا با ارزش‌های مترّقی، دشمنی می‌کنند چنانکه پیام‌های آنها بیش از همه برای افراطیونی جذاب است که شهرهای آمریکا را به آتش می‌کشند.

هدف و پیام آنها به طرز بدبینانه‌ای، فرصت‌طلبانه بود و درونمایه آن از این قرار است که جهان را متقاعد کنید که جامعه لیبرال چندقومیتی شکست خورده تا قوی ترها آسان تر بتوانند ضعیف‌ترها را شکار کنند! این اما در نهایت خیانت به خاطره جرج فلوید خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم