تلاش یکی از اعضای مجلس برای همخوانی با قالبیاف در انتقاد از دولت روحانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جواد کریمی‌قدوسی نماینده مشهد در جلسه علنی روز سه‌شنبه 2 ژوئن مجلس ایران با اشاره به افزایش قیمت ارز در سال 2017 و بررسی این موضوع در کمیسیون امنیت‌ملی با حضور رئیس وقت بانک مرکزی، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اقتصاد، که فایل صوتی و تصویری این جلسه موجود است گفت: در این جلسه اعلام شد در ظرف سه سال با دستور آقای روحانی 36.1 میلیارد دلار ارز خزانه به بازار وارد شد و در اختیار سه باند قاچاق ارز، کالا و مواد مخدر قرار گرفت و به سلیمانیه عراق رفت. علاوه بر این 80 تن طلا از ایران به این منطقه اعزام شد.

قدوسی در ادامه افزود: «آمریکا از برجام خارج شد، سود سپرده‌های مردم کاهش یافت و نقدینگی به بازار سرازیر شد ظرف چند ماه قیمت هر دلار به 18 هزار تومان رسید و پول ملی سقوط کرد. این موارد دستاوردهای نوبخت و رئیس وقت بانک مرکزی است.»

کریمی‌قدوسی نقطه تاریک عملیات دولت را فتنه بنزینی خواند که همان خیزش اعتراضی مردم در آبان ماه گذشته است که به اساس آمار تازه اعلام شده منابع رسمی ایران بعد از شش ماه، 230 کشته برجای گذاشت. قدوسی تصریح کرد: سالانه مجلس افزایش 15 تا 20 درصدی حامل‌های انرژی را به تصویب می‌رساند اما در دولت‌های یازدهم و دوازدهم این اقدام تعطیل شد و بعد از آن یک شبه آقای روحانی از خواب بیدار شد و دید قیمت بنزین به 3500 تومان افزایش یافته‌است که آن فاجعه در کل کشور به وجود آمد.

او خطاب به اعضای مجلس ایران گفت: باید از دولت تعهد بگیرید که امسال، امثال فتنه بنزینی را ایجاد نکند.

نماینده مردم مشهد با بیان اینکه در دوران مدیریت روحانی، اقتصاد برجامی در برابر به اصطلاح «اقتصاد مقاومتی» (از جمله طرح‌های خامنه‌ای) صف‌آرایی کرد، مصداق اقتصاد مقاومتی را اعزام پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا کنار دانسته و تأکید کرد که دولت روحانی باور نمی‌کرد، این کشتی‌ها سالم برسد و برگردد که این همان اقتصادی اسلامی است.

کریمی‌قدوسی در اشاره به گزارش روز گذشته نوبخت معاون اقتصادی و هماهنگی‌های برنامه و بودجه که از بیان درآمد کنونی نفتی ایران در جلسه عمومی مجلس سرباز زد و آن را موکول به جلسه غیر علنی ساخت، تصریح کرد: «گزارش نوبخت، گزارش خوبی بود اما نفهمیدیم درباره چه کشوری است زیرا آنچه که او گزارش داد با آنچه کف بازار می‌گذرد متفاوت است.»

او در هم‌داستانی با قالیباف رئیس جدید مجلس که دولت روحانی به بی برنامگی مفرط متهم ساخته است، ضمن انتقاد از برنامه‌های اقتصادی دولت، تصریح کرد: این روزها درِ بورس را باز کرده‌اید و دارایی‌های کشو را حراج می‌کنید بدون آنکه برنامه‌ای داشته باشید. همان سفته بازی‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو به بازار بورس انتقال یافته‌است. چه برنامه‌ای دارید که هدایت نقدینگی به بازار بورس منجر به جهش تولید (فرمایش رهبر انقلاب) شود نه سفته بازی؟

این نماینده مجلس گفت: آقای روحانی قهرمان بود اما قهرمان در برانگیختگی مردم که مصداق آن را در سال 96 و 98 (شمسی) با سقوط پول ملی و با آن تعداد کشته دیدیم. آقای روحانی سلحشور بود او مدیریت جهادی و دیپلماسی عزت، امنیت ملی و معیشت را خواباند.

کریمی قدوسی در راستای همان انتقادات قالیباف خطاب به نوبخت گفت: «در ابتدای مجلس دهم اعلام کردید به لایحه اصلاح نظام بانکی دست نزنید و ما برنامه داریم. برنامه شما کجاست؟ هشت سال از دولت یازدهم گذشته نتوانستید اصلاح نظام بانکی را به لایحه‌ای تبدیل کنید و همیشه با این موضوع مخالف بودید.»

او گفت: کنترل بازار از وظایف حاکمیت است، قیمت ارزاق عمومی باید کنترل شود، واگذاری‌ها در دولت یازدهم و دوازدهم پُر از ابهام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم