انتقاد سازمان ملل از اعمال سانسور چین در مورد اطلاعات کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان ملل چهارشنبه 3 ژوئن از اعمال نظارت شدید چین بر امور مرتبط با پاندمی کرونا، انتقاد کرده به طوری که میشل باشلیه کمیسریای حقوق بشر سازمان ملل، عنوان ساخت که چین و دیگر کشورهای آسیایی مانند کامبوج و فیلیپین، سانسور شدیدی از زمان ظهور کووید 19 اعمال کرده‌اند.

او در سخنان خود با بیان تدابیر اجرا شده در شماری از کشورها افزود که دفتر وی در چین، اطلاعاتی را در خصوص 12 مورد مربوط به فعالان در زمینه نظارت پزشکی، دانشگاهیان و شهروندان عادی دریافت کرده که حاکی از بازداشت یا متهم‌شدن آنها به علت نشر نظرات یا اطلاعات دیگری در ارتباط با کووید 19 یا انتقادشان از کیفیت واکنش دولت در ارتباط با وضعیت تازه می‌باشد.

این در حالی است که بر اساس گزارش سه‌شنبه 2 ژوئن آسوشیتد پرس، چین در افشای اطلاعات مربوط به کرونا و اعطای آنها به سازمان جهانی بهداشت، تعلل کرده‌است اما وزارت خارجه چین امروز این امر را رد کرده و نادرست خواند.

وقت‌کشی و لاپوشانی

بر اساس گزارش مزبور، سازمان جهانی بهداشت از سیاست پنهان‌کاری چین در خصوص حقایق مربوط به کرونا، بشدت متأثر شده و از وقت‌کشی زیادی که در امر مبادله اطلاغات مربوط به شیوع کرونا در ژانویه گذشته، دچار سرخوردگی گردید.

همچنین ده‌ها مصاحبه به عمل آمده از سوی این خبرگزاری و اسناد داخلی بدست آمده، نشان داده‌است که انتقاد در مورد اعمال سانسور، متوجه نظام بهداشتی چین می‌باشد.

بر اساس این گزارش، اقدام آزمایشگاه‌های دولتی چین در نشر اطلاعات مربوط به ژنوم ویروس کرونا (نقشه ژنتیکی آن) بعد از اقدام آزمایشگاهی دیگر در نشر این اطلاعات در وبسایت کارشناسی ویروسی در 11 ژانویه صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم