استقبال مصر و امارات از آغاز مجدد مذاکرات آتش‌بس در لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جمهوری عربی مصر و امارات متحده عربی شامگاه سه‌شنبه 2 ژوئن 2020 از ازسرگیری مذاکرات برای آتش‌بس در لیبی استقبال کردند.

به گزارش العربیه وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد در چارچوب رایزنی‌ها و هماهنگی مستمر میان سامح شکری وزیر امور خارجه مصر و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه دولت امارات متحده عربی، وزیران خارجه دو کشور شامگاه سه‌شنبه در تماسی تلفنی با یکدیگر استقبال کشورهای‌شان از اعلام سازمان ملل متحد مبنی بر موافقت هر کدام از ارتش ملی لیبی و دولت الوفاق با ازسرگیری مذاکرات آتش‌بس در لیبی را ابراز داشته و مجددا بر پایبندی دو کشور به راه حل سیاسی که از صلح، امنیت و ثبات در تمامی مناطق لیبی حمایت می‌کند، تاکید کردند.

در این راستا ابوظبی و قاهره در بیانیه مشترکی خواستار تعهد به روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل متحد و از طریق روند کنفرانس برلین شده و تاکید کردند که روند سیاسی تنها راه حل برای تحقق صلح در لیبی و حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی این کشور است.

دو وزارت خارجه امارات و مصر همچنین یادآور شدند که در کنار مردم لیبی و تمامی طرف‌هایی می‌ایستند که خواستار آرامش، جلوگیری از ریختن خون بی‌گناهان، برقراری ثبات و به ویژه ادامه تلاش‌های انسان دوستانه در مقابله با ویروس کرونا در لیبی هستند.

نمایندگان سازمان ملل متحد در امور لیبی بامداد روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای از آغاز دور جدیدی از مذاکرات میان طرف‌های نزاع در لیبی برای دستیابی به توافقی برای برقراری آتش‌بس و انجام تدابیر امنیتی برای پایان دادن به چندین ماه درگیری در ورودی‌های طرابلس پایتخت این کشور خبر دادند.

نمایندگان سازمان ملل متحد در این بیانیه از موافقت دولت الوفاق و ارتش ملی لیبی با ازسرگیری گفتگوها برای آتش‌بس و اقدامات امنیتی مرتبط با آن استقبال کردند.

طبق اعلام نمایندگان سازمان ملل متحد در امور لیبی ازسرگیری مذاکرات میان طرف‌های نزاع در این کشور بر اساس پیش‌نویس توافقی انجام می‌شود که از سوی این نمایندگان و طی گفتگوهای کمیته نظامی مشترک (5+5) در فوریه 2020 به دو طرف درگیر در لیبی ارائه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم