پولیس افغان که بیمار فراری کرونا را دستگیر کرد خودش مصاب به کرونا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسین‌علی هاشمی، مسوول امنیتی شفاخانه (بیمارستان) کووید شماره یک هرات در غرب افغانستان، زمانی که در تعقیب بیماری بود که از این مرکز درمانی فرار کرده بود، شاید به این فکر نمی‌کرد که ممکن است ویروس، از بیمار به خودش انتقال کند.

او چند روز پس از گرفتاری و انتقال بیمار فراری به شفاخانه کووید شماره یک هرات، برخی علایم بیماری را احساس کرد و پس از رسیدن نتیجۀ آزمایش، معلوم شد خود و خانمش به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

این افسر پولیس پس از چند روز بستری شدن در شفاخانه و گذراندن روزهای دشوار، که شاهد جان‌باختن بیماران بود، حالا همراه همسرش در قرنطینه خانه‌گی به سر می‌برند و او از مردم می‌خواهد کرونا را جدی بگیرند.

حسین‌علی در ماه مارس امسال پس از گشایش شفاخانه کووید شماره یک، در منطقه‌ی «شیدایی» هرات، مسوول امنیتی این مرکز درمانی شد. حادثه‌ فرار گروهی بیماران کرونا از این شفاخانه، بازتاب گسترده‌ای در هرات داشت و سبب نگرانی هراتیان شد.

این افسر پولیس به روزنامه «هشت صبح» گفته است، بیماران پس از شکستن پنجره‌های‌ اتاق‌ها فرار کردند، برخی بیماران از اطراف شفاخانه گرفتار و دوباره به این مرکز منتقل شدند، اما آلوده بودن آن‌ها به ویروس، گرفتاری‌شان را برای نیروهای پولیس دشوار کرده بود.

یکی از بیماران با همکاری فردی موترسایکل‌سوار، موفق شد کیلومترها از شفاخانه دور شود و خود را به یکی از روستاهای شرق هرات برساند. حسین‌علی، با موتر نظامی بیمار فراری را تعقیب می‌کند و سرانجام او را از یک دکان گرفتار کرده به شفاخانه انتقال می‌دهد.

با فرار بیماران کرونا، نگرانی از گسترش ویروس در هرات افزایش یافت و نیروهای امنیتی تلاش کردند تمام بیماران فراری را گرفتار و دوباره به شفاخانه درمان بیماران کووید-19 انتقال دهند.

حسین‌علی هنگام گرفتن بیمار فراری به این فکر نکرده بود که ممکن است ویروس از بدن بیمار به وی منتقل شود. او پس از این رویداد، وظیفه‌اش را مانند روزهای عادی ادامه داد و مأموریتش برای تأمین امنیت شفاخانه کووید شماره یک هرات، به پایان رسید.

ویروس کرونا، که از بیمار فراری به این مرد انتقال‌ یافته بود، پس از چند روز نخستین علایم خود را آشکار کرد. تب، جان‌دردی و گلودردی بدنش را فرا گرفت و او را به بستر بیماری انداخت. پس از انجام آزمایش کرونا، مشخص شد که حسین‌علی و همسرش هردو به بیماری کووید-19 گرفتار شد‌ه‌اند و برای درمان به شفاخانه کووید شماره یک هرات منتقل شدند.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» حسین‌علی روزهایی که در شفاخانه بستری بود، لحظات دشواری را سپری کرد و شاهد مرگ هفت بیمار کووید-19 در جریان 24 ساعت بود و با چشم تماشا می‌کرد که جنازه‌های بیماران، یکی پی دیگر از شفاخانه خارج می‌شود.

او پس از چند روز بستری شدن در شفاخانه، روز دوشنبه اول ژوئن 2020 شفاخانه را ترک کرد و برای ادامه درمان، خود را قرنطینه خانه‌گی کرد. این مرد و همسرش، در یکی از اتاق‌های خانه‌شان، خود را حبس کرده و نمی‌توانند کودکان‌شان که روزها منتظر بازگشت پدر و مادر از شفاخانه بودند را در آغوش بگیرند.

همسر حسین‌علی، با صدای خسته و در حالی که داشت پی هم سرفه می‌کرد، در چند جمله کوتاه گفت، پنج فرزند خردسالش پشت دروازه‌ اتاق گریه می‌کنند و او نمی‌تواند حتا چهره‌ی آنان را ببیند و این برایش بسیار سخت و دردآور است.

این زوج مبتلا به کرونا، از مردم می‌خواهند که در حد توان موارد بهداشتی را رعایت کرده و از رفت‌وآمدهای غیرضروری خودداری کنند و در خانه بمانند. به باور آنان، با وجود شمار زیاد مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا، برخی هنوز هم این بیماری را شوخی و شایعه می‌دانند و به فکر سلامتی خود و دیگران نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید