شیوع کرونا در جهان خدمات رسانی به بیماران سرطانی، دیابتی و قلبی را مختل کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمار تازه سازمان جهانی بهداشت حاکی‌ است در بسیاری از کشورهای درگیر همه‌گیری کووید-19، خدمات درمانی به بیماران با فشار خون بالا، فوریت‌های قلب و عروق، دیابت و سرطان دچار اختلالات جدی یا گسترده شده‌است.

بنا بر این آمار در بیش از نیمی از کشورها ارائه خدمات درمانی به افراد با فشار خون بالا تا حدودی یا به‌طور کامل متوقف شده‌است.

در عین حال درمان نیمی از افراد مبتلا به بیماری قند یا دیابت و بیش از 40 درصد از بیماران مبتلا به سرطان متوقف یا مختل شده‌است.

در عین حال در بسیاری از کشورها غربالگری شهروندان برای تشخیص سرطان‌ها، برای نمونه سرطان پستان یا سرطان دهانه رحم، متوقف شده‌است.

رسیدگی به بیش از 30 درصد از فوریت‌های قلبی و عروقی نیز عملا متوقف یا دچار مشکل شده‌است.

ارائه خدمات توان‌بخشی، از فرآیندهای کلیدی به افراد درمان‌شده، در بیش از دو سوم کشورها با مشکل یا اختلال روبه‌رو یا متوقف شده‌است.

آمار سازمان جهانی بهداشت همچنین نشان می‌دهد تقریبا در همه کشورها، بخشی یا همه اعضای کادر درمانی که مشغول به کار در بخش‌های غیرواگیر بودند، روانه کمک به بیماران کووید-19 شده‌اند.

مهم‌ترین و جدی‌ترین دلایل یا چالش‌ها هم لغو درمان‌های برنامه‌ریزی‌شده، اختلال در حمل‌ونقل عمومی، و یا نبود پرسنل به‌دلیل انتقال آن‌ها به بخش‌های مربوط به بیماران کووید-19 عنوان شده‌است

در ایران نیز طی ماه‌های اخیر نگرانی‌هایی در مورد روند معالجه یا درمان بیماری‌های مختلف ابراز شده است.

در اردیبهشت ماه یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه بهشتی تهران گفته بود «از یکسو بیماران «مبتلا به سرطان» از به تعویق انداختن جراحی نگران هستند و از سوی دیگر پزشکان نگران عود بیماری و پیش‌آگهی‌های بیماری هستند.»

از سوی دیگر برخی خدمات درمانی آسیب‌دیده به‌دلیل شیوع کرونا، در مورد عوارضی‌ست که در ایران بسیار رایج هستند.

به گزارش دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت ایران، اختلال در روند ارائه خدمات درمانی به بیماران دارای فشار خون بالا، در حالی‌ست ‌که این عارضه، بنا به آمار وزارت بهداشت، نیمی از موارد مرگ در کشور را به خود اختصاص داده است.

خبرگزاری ايسنا، در این رابطه خاطر نشان کرد که 11درصد جمعیت بالای 25 سال در ایران به بیماری دیابت مبتلا هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید