.
.
.

دولت قانونی یمن خواستار آزادی فوری اسیران و ربوده‌شدگان نزد حوثی‌ها شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در سایه انتشار گسترده کرونا دولت قانونی یمن شامگاه یکشنبه 31 ماه مه 2020 مجددا خواستار اجرای فوری توافق تبادل اسرا و ربوده‌شدگان با شبه‌نظامیان حوثی کودتاگر شد.

به گزارش «العربیه» معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن در بیانیه‌ای خبری از آمادگی دولت متبوعش «برای اجرای فوری توافق سوئد درباره تبادل اسرا و ربوده‌شدگان بر اساس مبدأ « همه در مقابل همه» خبر داد.

معمر الاریانی گفت آزادی اسیران و ربوده شدگان نزد حوثی به منظور حفظ جان مردم یمن و ارزیابی اوضاع بهداشتی و انسانی این کشور است که هم‌اکنون و در سایه ضعف تدابیر بهداشتی و پیشگیری به دلیل جنگ ناشی از کودتای حوثی‌ها با آن مواجه است.

الاریانی در این راستا و در پی شیوع ویروس جدید کرونا در صنعا و سایر مناطق تحت کنترل حوثی‌ها و در پی اخباری مبنی بر انتشار ویروس کرونا در یکی از بازداشتگاهها، شبه‌نظامیان حوثی را مسئول سلامت تمامی بازداشت شدگان دانست، از رهبران دولت و سیاسیون گرفته تا اصحاب رسانه، فعالان و شهروندان ربوده شده که در بازداشت‌گاههای غیر قانونی حوثی‌ها به سر می‌برند.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن از دبیرکل سازمان ملل متحد و فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن خواست تا مسئولیت‌های انسانی‌شان در این شرایط سخت را پذیرفته و به منظور اعمال فشار علیه شبه‌نظامیان حوثی برای اجرایی کردن توافق آزادسازی تمامی بازداشت شدگان و ربوده‌شدگان بدون قائل شدن هر گونه تبعیض، استثناء یا قید و شرطی فورا اقدام کنند.

از سویی«انجمن مادران ربوده شدگان یمنی» از وجود موارد مشکوک مبتلا به ویروس جدید کرونا میان ربوده‌ شدگان در یکی از زندان‌های متعلق به شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی در صنعا خبر داده بودند.

این انجمن پیش‌تر در بیانیه‌ای اعلام کرد که نامه‌ای فوری از ربوده‌شدگان زندان مرکزی در صنعا دریافت کرده‌ که حاکی از موارد مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در میان زندانیان از جمله آنها دو ربوده شده با نام‌های نورالدین مرزیه و محمد واصل و انتقال آنها به بخش قرنطینه زندان مرکزی است.

انجمن مادران ربوده شدگان یمنی تاکید کرد که حال این دو فرد ربوده شده مبتلا به کرونا «بسیار وخیم» است.

بنا به گزارش‌های حقوقی بیش از 10 هزار ربوده شده یمنی و از جمله آنها 12 خبرنگار در زندان‌های شبه‌نظامیان حوثی به سر می‌برند. این افراد یا از محل کارشان یا منازلشان ربوده شده‌اند.
شبه‌نظامیان حوثی این افراد را می‌ربایند تا با عناصرشان که در جبهه‌های نبرد به اسارت گرفته می‌شوند مبادله کنند.