.
.
.

ترامپ خطاب به فرمانداران ایالت‌ها: با اغتشاشگران قاطعانه رفتار کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه یکشنبه 31 ماه مه 2020 در سلسله توئیت‌هایی از فرمانداران ایالت‌های کشورش خواست تا قاطعانه با خشونت‌ها مقابله کنند.

به گزارش خبرگزاری‌ها ترامپ در توئیتی نوشت:« با اغتشاشگران قاطعانه رفتار کنید و همین الآن از گارد ملی تقاضای کمک کنید».

ترامپ همچنین «صدور احکام حبس طولانی مدت برای تخریب‌گران» را ضروری خوانده و درباره تخریب‌ها افزود:« این چیزی نیست که آمریکا بخواهد».

رئیس جمهوری آمریکا گفت : «گذشتن از خطوط (قرمز) حکومت نیاز به نیروی نظامی نامحدود و بازداشت‌هایی دارد».

ترامپ افزود: «گارد ملی اغتشاشگران مینیاپولیس که از خارج از این ایالت آمده بودند را دستگیر کرده است».

رئیس جمهوری آمریکا همچنین خواستار آن شد تا نظم و حاکمیت قانون در فیلادلفیا الآن برقرار شود». و گفت:«آنها فروشگاه‌ها را در فیلادلفیا غارت می‌کنند و باید گارد ملی را (برای رویارویی با آنها) فراخواند».

او درباره اغتشاشات و جو بایدن نامزد دمکرات احتمالی برای دوره آینده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گفت:« آیا این چیزی است که انتخاب کنندگان از «جو خواب‌آلود» انتظار دارند؟

رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه پیش از این ضمن اتهام رسانه‌های آمریکا به نفرت‌پراکنی و اشاعه هرج و مرج، نیروهای گارد ملی را در سایر شهرهای آمریکا مستقر کرد تا با اعتراضات مقابله کنند.

ترامپ همچنین گروه جنبش«آنتیفا» که مجموعه‌ای از گروه‌های جناح چپ مستقل ستیزه جوی ضد فاشیستی است را به سازماندهی اعتراضات شهر مینیاپولیس ایالت مینیسوتای آمریکا متهم کرد و تاکید کرد که او این جنبش را به عنوان «گروهی تروریستی» قلمداد خواهد کرد.

ترامپ در توئیتی در صفحه رسمی‌اش بر شبکه توئیتر نوشت « به گارد ملی‌مان به خاطر کار فوق‌العاده‌ای که شب گذشته به محض رسیدن به مینیاپولیس در مینیسوتا انجام دادند، تبریک می‌گویم».

ترامپ افزود: «لازم می‌بود که فرماندار ایالت آنارشیست‌ها را در همان شب اول ساکت می‌کرد، و اگر این کار را انجام می‌داد با چنین مشکلی مواجه نمی‌شدیم».

ترامپ پس از آن در توئیتی گفت که گروه «آنتیفا» را به عنوان سازمانی تروریستی اعلام خواهد کرد.

شایان ذکر است که جنبش «آنتیفا» مجموعه‌ای از گروه‌های جناح چپ مستقل ستیزه جوی ضد فاشیستی است که فعالیت‌هایش را از اروپا آغاز کرده و همزمان با بروز جنبش «برترپنداری نژاد سفید» به آمریکا انتقال یافته است.

ناآرامی‌ها یکشنبه در اعتراض به مرگ جورج فلوید، شهروند آمریکایی آفریقایی‌تبار به دست یک افسر پلیس در شهر مینیاپولیس در ایالت مینیسوتا در آمریکا گسترش یافته و دست‌کم به 30 شهر ایالات متحده امتداد یافت.

در شهر اندیانابولیس مرکز ایالت اندیانای آمریکا پلیس اعلام کرد که یک معترض کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. پلیس جزئیاتی درباره تیراندازی و طرفی که در این‌باره مسئول است ارائه نداد اما تاکید کرد که نیروهای پلیس شلیک نکرده‌اند.

پلیس در این ایالت همچنین تاکید کرد که بمب‌های اشک‌آور را در پی مقابله با شورش‌ها و غارت‌های شبانه بکار برده است.