کپسول «دراگون کرو» به ایستگاه‌ فضایی بین‌المللی پیوست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کپسول دراگون کرو متعلق به شرکت اسپیس ایکس که روز شنبه به همراه دو سرنشین به فضا پرتاب شد، روز یکشنبه 31 می 2020 پس از 19 ساعت پرواز به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید و با موفقیت به ایستگاه پیوست.

بنا بر اعلام ناسا روند پیوستن دراگون کرو به ایستگاه فضایی بین‌المللی در ساعت 10 و 16 دقیقه به وقت ساحل شرقی ایالاتمتحده و 14 و 22 دقیقه به وقت گرینوویچ آغاز و طی چند دقیقه با موفقیت به پایان رسید.

Advertisement

پرتاب این کپسول که قرار بود در روز 27 می به فضا راهی شود، به دلیل بدی آب و هوا در آخرین لحظه لغو شد و پس از آن در روز شنبه 30 می با موفقیت پرتاب شد. دراگون کرو با به همراه داشتن دو فضانورد آمریکایی به نام‌های باب بنکن و داگ هارلی به یک دهه سیطره روس‌ها بر روند ارسال فضانورد به ایستگاه بین‌المللی پایان داد.

یکی از این دو فضانورد به مرکز کنترل زمینی اعلام کرد: «عملیات پیوستن به ایستگاه با موفقیت انجام شد... این یک افتخار بزرگ است که بخش کوچکی از تلاش‌های گسترده‌ای باشم که 9 سال، از زمان آخرین پیوستن یک فضاپیمای آمریکا به ایستگاه فضایی بین‌المللی، به طول انجامید.»

پس از پیوستن موفقیت‌آمیز دراگون کرو، فشار یک کانال کوچک که این دو را به هم متصل می‌کند، تنظیم می‌شود. این کار 9 ساعت زمان می‌برد و پس از آن می‌توان درب ایستگاه را باز کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم