کشورهای عربی خلیج فعالیت اقتصادی و تجاری خود را از سر می‌گیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کشورهای عربی سعودی، کویت، امارات و پادشاهی عمان ‌روز یکشنبه 31 ماه مه اعلام کردند بار رعایت مقرارت و توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت و نهادهای بهداشتی در کشورهایشان برای مقابله با شیوع مجدد ویروس کرونا، به تدریج فعالیت‌های اقتصادی و تجاری خود را از سر می‎گیرند.

از سرگیری تدریجی فعالیت اقتصادی در سعودی

در پادشاهی سعودی روز یکشنبه 31 ماه مه 2020 اعلام شد این کشور پروازهای داخلی خود را از سر گرفته و کارمندان دولتی و بخش خصوصی به تدریج به اداره‌ها و اماکن کارشان باز می‌گردند.

مقامات سعودی روز شنبه اعلام کردند با از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی به شرط رعایت اقدامات و مقررات احتیاطی که برای مقابله با ویروس کورونا اتخاذ شده، موافقت کردند.

پادشاهی سعودی به صورت تدریجی محدودیت‌های منع آمد و رفت را لغو و برخی فعالیت‌های تجاری و اقتصادی را آغاز کرده است.

اقدامات جدید، مقررات عدم حضور کارمندان در وزارتخانه‌ها، سازمان‌های دولتی و شرکت‌های بخش خصوصی را لغو و بازگشت تدریجی آنها برای از سرگیری فعالیت اداری مطابق با قوانین تعیین شده از سوی وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی و با هماهنگی وزارت بهداشت و مقامات ذیربط را آغاز می‌کنند.

طبق تصمیمات جدید سعودی، مقرر گردید که روز یکشنبه 31 مه 50% از کارمندان به دفاتر و مقر کار خود باز گردند و بقیه کارمندانی که به محل کار برنگشته‌اند طبق روال فعلی کار خود را از راه دور ادامه دهند تا در صورت بهتر شدن شرایط آنها نیز کم‌کم به محل کار خود باز گردند.

امارات متحده عربی

در امارات متحده عربی نیز روز یکشنبه اعلام شد که تمام وزارتخانه، نهادهای وابسته به دولت فدرال این کشور، به نسبت 30 درصد کار خود را آغاز خواهند کرد. این تصمیم در چارچوب تقویت استمرار کار و فعالیت نهادهای دولتی و بازگشت تدریجی کارمندان برای ارائه خدمات به موازات اجرای سیستم کار از راه دور برای کارمندانی که از چارچوب این تصمیم مستثنی هستند. گرفته شده است.

تعدادی از کارمندان از این دستور العمل مستثنی هستند و از بازگشت به محل کار خود در شرایط کنونی منع شدند و با استفاده از سیستم کار از راه دور به کار خود ادامه می‌دهند.

طبق این قانون زنان باردار، افراد دارای بیماری‌های مزمن و نقص سیستم ایمنی بدن و کارمندان سالمند از این قانون جدید مستثنی هستند.

بازگشت 30% از کارمندان ادارات و نهادهای دولتی در امارات متحده عربی به عنوان اولین گام به سوی طبیعی شدن اوضاع برداشته می‌شود.‌

کشور کویت

در کویت ممنوعیت کامل رفت و آمد دیروز شنبه به دستور دیوان امیر این کشور لغو شد.دولت کویت روز چهارشنبه اعلام کرده بود که بازگشت تدریجی کارمندان به کارشان در سازمان‌های دولتی را آغاز خواهد کرد .

منابع دولتی کویت از تصمیم این کشور برای بازگشایی اماکن عبادت با رعایت اصول بهداشتی و مقررات پیشگیرانه خبر دادند.

طبق این منابع قرار است مساجد تنها برای ادای نمازها پنج گانه بازگشایی شود. نمازگزاران از سلام کردن با دست دادن ممنوع‌اند کما اینکه محل وضو گرفتن باید مجزا و هر نمازخوانی با رعایت حداقل دو متر جانماز شخصی را همراه خود داشته باشد.

همچنین عدم تجمع قبل و بعد از نماز و حضور سالخوردگان و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن نیز ممنوع شده است.

این منابع خاطرنشان كردند، بانک مركزی کویت نیز جلسات مقدماتی با بانک‌های محلی به منظور فراهم کردن شرایط بازگشایی بانک‌ها و بازگشت کارمندان به تدریج برای رسیدن به فعالیت كامل برگزار كرده است.

طبق گزارش روزنامه الخلیج به نقل از منابع کویتی در این دستور العمل توافق شده كه کارمندان بانک‌ها باید حداقل 5 ساعت کار در ساختمان‌های اصلی داشته باشند.

پادشاهی عمان

پادشاهی عمان نیز روز یکشنبه اعلام کرد، مسقط به مقررات جداسازی و دیگر قوانین که به عنوان بخشی از اقدامات برای مقابله با بیماری همه گیری کرونا اتخاذ شده بود، پایان داده است.

کمیته عالی عمان روز چهارشنبه با صدور دستور العملی جدید، سازوکار مقابله با تحولات ناشی از شیوع ویروس کرونا را مشخص کرد.

در این دستور العمل جدید که از امروز یکشنبه 31 ماه مه عملی شد، 50٪ از کارمندان بخش دولتی به محل کارشان باز گشتند.

دولت عمان همچنین تاکید کرده که بقیه افراد به محض بهتر شدن شرایط کرونایی کشور به کار خود باز خواهند گشت اما در حال حاضر به ادامه کار خود از دور اکتفا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید