طعنه ایلان ماسک به روس‌ها: ترامپولین اسپیس‌ایکس کار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایلان ماسک بنیانگذار شرکت «اسپیس ایکس»، شرکتی که توانست دو فضانورد آمریکایی را به فضا ببرد، به روس‌ها طعنه زد و گفت که «ترامپولین اسپیس‌ایکس کار کرد». ارسال فضانورد به فضا یک دهه در انحصار روس‌ها بود.

ایلان ماسک 6 سال صبر کرد تا زمان مناسب برای پاسخ دادن به تحقیر آمریکایی‌ها از سوی روس‌ها فرا برسد. 6 سال پیش دیمتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی روسیه ناتوانی آمریکا در ارسال فضانورد به فضا را به باد تمسخر گرفت و در کوران روابط سرد این دو کشور و در پی تهدید واشنگتن از سوی موسکو مبنی بر احتمال قطع همکاری‌های فضایی، در سال 2014 در یک نشست خبری گفت که فضانوردان آمریکایی برای رسیدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی نیاز به ترامپولین خواهند داشت.

ایلان ماسک پس از موفقیت شرکتش در پرتاب یک فضاپیمای سرنشین‌دار در یک نشست خبری که روز یکشنبه 31 می 2020 برگزار شد، به همراه جیم براندشستاین مدیر ناسا حاضر شد و گفت: «ترامپولین ماموریت خود را انجام داد.» او بلافاصله افزود: «شوخی بود» و این امر خنده حاضران را در پی داشت.

پس از این سخنان ایلان ماسک تصاویر و پیام‌های طنز پرشماری در شبکه‌های اجتماعی روسیه منتشر و روگوزین را به باد تمسخر گرفتند. این موضوع تا آنجا پیش رفت که ولادیمیر اوستیمینکو، سخنگوی آژانس فضایی روسیه ناچار به واکنش شد و در توئیتر نوشت: «واقعا دلیل این هیجانی که پرتاب موفقیت‌آمیز کپسول دراگون کرو در پی داشت را نمی‌فهمیم... اتفاقی افتاد که باید خیلی وقت پیش می‌افتاد.»

پرتاب موفقیت‌آمیز کپسول دراگون کرو از سوی شرکت اسپیس ایکس ضربه‌ای جدی به روسیه تلقی می‌شود، زیرا که از سال 2011 به این سو، روس‌ها انحصار ارسال فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی را در اختیار داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید