جنگ در طرابلس؛ تبادل آتش سنگین میان ارتش ملی لیبی و حکومت الوفاق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار دو شبکه تلویزیونی العربیه و الحدث، شامگاه شنبه 30 ماه مه گزارش داد که درگیرها و تبادل آتش‌سنگین، بین ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر و شبه نظامیان اسلامگرای طرفدار الوفاق مورد حمایت ترکیه، در منطقه ابو سلیم، جنوب طرابلس به شدت ادامه دارد.

در باره آخرین تحولات جنگ در طرابلس پایتخت لیبی، خبرنگار العربیه گزارش داد که شلیک گلوله‌های سنگین توپخانه و خمپاره به صورت متقابل در طول شب ادامه داشت.

این درحالی است که مناطق الرمله و اطراف فرودگاه که شاهد درگیری‌های شدیدی میان نیروهای ارتش ملی لیبی و شبه نظامیان الوفاق بود، شامگاه شنبه وضعیت نسبتا آرامی داشته است.

مناطق الرمله و سایر مناطق اطراف فرودگاه مورد هجوم گسترده نیروهای الوفاق قرار گرفته بود اما این حمله با ضد حمله نیروهای حفتر درهم شکست و نیروهای الوفاق پس از تحمل تلفات سنگین مجبور به عقب نشینی شدند.

روز شنبه، ارتش ملی لیبی یک هواپیمای بدون سرنشین ترکیه را وابسته به نیروهای الوفاق در نزدیکی بنی ولید، در غرب این کشور سرنگون کرد.

بامداد روز شنبه ارتش لیبی از قتل رهبر تیپ «سلطان مراد» که از سوی ترکیه حمایت می شود خبر داد . این فرمانده مورد حمایت آنکارا در جنوب طرابلس به دست ارتش ملی لیبی کشته شد.

ارتش لیبی افزود: «مراد العزیزی رهبر تیم مزدورانی است که از ترکیه برای جنگ به لیبی اعزام شدند و سپس تیپ سلطان مراد را تشکیل داد او در جبهه واقه در محور فرودگاه طرابلس کشته شد».

طبق اطلاعات ارتش ملی لیبی «تیپ سلطان مراد» یک جناح مسلح که از شبه نظامیان اسلامگرای سوری تشکیل شده و ترکیه از آنها به عنوان مزدوران جنگی استفاده می کند برخی از عناصر این تشکیلات را ترکم‌های سنی متعصب که پیشتر در داعش و القاعده و النصره عضو بودند.
طبق معلومات ارتش لیبی اکثر عناصر این تشکل از ترکمن‌های سوریه هستند و به شدت توسط ترکیه پشتیبانی می‌شوند .

ارتش لیبی می‌گوید، ترکیه بودجه مالی این شبه نظامیان را تامین و با آموزش نظامی و پشتیبانی هوایی از آنها حمایت می‌کند.

در حالی که طرابلس شاهد شدیدترین درگیرها میان جناح‌های مسلح طرفدار دولت الوفاق مورد حمایت ترکیه و ارتش ملی لیبی است، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و دیگر نهادهای بین الملیی خواستار توقف جنگ و بازگشت به گفت‌وگو میان طرف‌های سیاسی لیبی و عدم مداخله ترکیه و دیگر کشورهای خارجی شدند.

اتحادیه اروپا نسبت به تبدیل لیبی به «سوریه دیگری» در منطقه شمال آفریقا به شدت هشدار داد.

گفتنی است که دیدبان حقوق بشر سوریه روز شنبه اعلام کرد، یک گردان 50 نفره از مزدوران سوریه به سرپرستی یک افسر امنیتی سابق داعش از حومه شرقی حمص توسط ترکیه برای جنگ به لیبی اعزام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید