اعلام مقررات منع رفت و آمد در برخی شهرهای آمریکا؛ تگزاس خواستار کمک ارتش شد

ادامه اعتراضات در پی قتل جورج فلوید آمریکایی آفریقایی‌تبار به دست پلیس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پلیس ایالات متحده آمریکا روز شنبه 30 ماه مه در راستای تلاش برای متوقف کردن اعتراضات خشونت آمیز که پس از کشته شدن یک جوان آمریکایی آفریقایی تبار به دست پلیس در برخی شهرهای آمریکا آغاز شد، در لس آنجلس، فیلادلفیا و آتلانتا مقررات منع رفت و آمد اعلام کرده است.

در ایالت کنتاکی از جمله در شهر لوئیزویل نیز مقررات منع رفت و آمد اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها شامگاه شنبه شهر مینیاپولیس در سومین شب اعتراضات علیه قتل جورج فلوید جوان آفریقایی تبار توسط یک مامور پلیس ناآرام تر از همیشه بود و معترضان بسیاری از رستوران های زنجیره‌ای و ساختمان‌های دولتی از جمله مقر اصلی پلیس شهر را به آتش کشیدند.

حفاظی که به دور پاسگاه کشیده شده بود به دست معترضان کنده شد و تظاهرکنندگان این ساختمان پلیس و دو ساختمان همجوار را به آتش کشیدند و ماموران حاضر در آن مجبور به تخلیه شدند.

گستردگی ناآرامی‌ها در حدی بود که فرماندار ایالت مینه سوتا، تیم والتز از نیروهای گارد ملی خواست برای آرام کردن اوضاع به شهر مینیاپولیس بیایند. گارد ملی آمریکا از صبح روز جمعه 29 مه در این شهر مستقر شده است.

روز جمعه برخی از معترضان در مینیاپولیس در مقابلس خانه جورج فلوید گردهم آمدند. طبق آخرین گزارش‌ها «درک چاوین» مامور پلیسی که زانو بر گردن جورج فلوید گذاشته بود بازداشت و به قتل غیر عمد متهم شده است.

خبرنگار العربیه و الحدث در آمریکا گزارش داد که پلیس برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان در مینیاپولیس ، از گاز اشک آور استفاده کرد.

طبق این گزارش در لس آنجلس ، مأموران پلیس در جریان درگیری با معترضین که یک خودروی پلیس را آتش زدند، گلوله‌های لاستیکی به سوی معترضان شلیک کردند. پلیس همچنین با معترضین خشمگین در شیکاگو و نیویورک درگیر شده است. در پی ادامه این ناآرامی‌های خشونت فرماندار تگزاس از ارتش آمریکا خواسته است تا به کمک پلیس به این ایالت اعزام شود.

در همین حال پلیس فیلادلفیا اعلام کرد که در جریان اعتراضات در این شهر 13 افسر زخمی شده‌اند.

روز شنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا اقدامات خشونت آمیز معترضان در مینیاپولیس پس از كشته شدن جورج فلوید به دست پلیس را محكوم كرد.

ترامپ سوزاندن مغازه‌ها و خودروها و آنچه در این شهر اتفاق افتاد را به رفتار «دزدان و آنارشیست‌ها» توصیف کرد.

ترامپ در مرکز فضایی کندی در فلوریدا ، هنگامی که پرواز فضانوردان آمریکایی را تماشا می‌کرد، گفت: «مرگ جورج فلوید در خیابان های مینیاپولیس یک فاجعه جدی است».

ترامپ افزود: «زنده کردن خاطره جورج فلوید از سوی عده‌ای دزد و آنارشیست مورد توهین قرار گرفت».

او از مردم آمریکا خواست تا به جای نفرت، آشتی و صلح و به جای هرج و مرج تحقق عدالت را مطاله کنند.

ترامپ ضمن اعلام همدردی با خانواده جورج فلوید به آنها تسلیت گفته و وعده اجرای عدالت در این مسئله را به آنها داده است.

وضع مقرارت منع رفت و آمد در مینیاپولیس،لس آنجلس،فیلادلفیا و آتلانتا

از سوی دیگر جاکوب فرِی، شهردار مینیاپولیس، با ادامه ناآرامی‌ها در این شهر مقررات منع رفت و آمد وضع کرد که از ساعت ۸ بعد از ظهر جمعه به اجراء در می‌آید. مقررات منع رفت و آمد روز شنبه نیز از ساعت 8 بعد از ظهر تا ساعت 6 صبح روز بعد اعمال خواهد شد.

شهردار جاکوب فرِ اعلام کرد که هیچ کس نباید بین ساعت 8 بعد از ظهر تا 6 صبح در خیابان‌ها و یا مکان‌های عمومی حضور داشته باشند.

امدادگران و کارکنان اورژانس، پزشکان و پرستاران، بی‌خانمانان و آنهایی که از شرایط خطرناک می گریزند و نیازمند کمک نیروهای امنیتی و پلیس هستند، مشمول مقررات منع رفت و آمد نیستند.

به دنبال ادامه اعتراضات خشونت آمیز در شهرهای لس آنجلس ، فیلادلفیا و آتلانتا نیز مقررات منع رفت و آمد اعلام شده است.

واکنش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در واکنش به این رویداد از دولت آمریکا درخواست کرد تدابیری اتخاذ کند تا دیگر شهروندان این کشور شاهد مرگ بی دلیل آمریکایی های آفریقایی تبار نباشند. سازمان ملل نحوه مرگ جورج فلوید را فاجعه بار خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید