آغاز فصل جدید تجارت میان پاکستان و افغانستان از طریق بندر گوادر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بندر «گوادر» در ایالت بلوچستان پاکستان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بنادر تجاری و تزانزیتی در منطقه به‌شمار می‌رود.

مقام‌های پاکستان به تازگی اعلام کردند که فصل جدیدی از تجارت از طریق بندر گوادر با افغانستان ورق خورده‌است.

عبدالرزاق داوود مشاور عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در امور تجارت و سرمایه‌گذاری در توییتی نوشت، دوره جدید در تجارت از بندر گوادر برای اسلام‌آباد – کابل یک پیروزی است.

داوود در ادامه نوشت: «کشتی باری SIBULK TRADITION در بندر گوادر بارگیری شده‌است و ۱۶۰۰۰ تن کود را برای انتقال به افغانستان حمل می‌کند. این نخستین دوره است و نشانگر آغاز یک دوره جدید در تجارت از طریق دریا بین دو کشور است».

در همین حال، عاطف مشعل سفیر افغانستان در اسلام‌آباد از این اقدام پاکستان ستایش کرده گفت، این کار تأثیری مثبت به روابط تجاری دو کشور خواهد گذاشت و باید از احیای تجارت میان آسیای مرکزی و جنوبی حمایت شود.

مشعل در توییتی نوشت: «این قطعاً تأثیر مثبتی بر روابط تجاری و ترانزیت افغانستان و پاکستان خواهد گذاشت. ما باید برای احیای تجارت و اتصال در آسیای مرکزی و جنوبی که مطمئناً برای مردم منطقه سود خواهد داشت، از یکدیگر حمایت کنیم».

شایان ذکر است که تاجران (بازرگانان) افغان از این پس می‌توانند برای ترانزیت کالاهای تجاری‌اش از بندر گوادر استفاده کند. بندر گوادر یکی از مناطق مهم و استراتیژیک پاکستان به‌شمار می‌رود. این بندر می‌تواند تجارت و ترانزیت را میان آسیای مرکزی و آسیای جنوبی گرهِ بزند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید