چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به تخلفات کلان متهمان هفت‌تپه برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده 18 جلدی تخلفات کلان متهمان شرکت نیشکر هفت‌تپه برگزار شد.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شنبه 30 مه 2020، چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده 18 جلدی تخلفات ارز‌ی شرکت هفت‌تپه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

امید اسدبیگی متهم ردیف اول این پرونده به اتهام «سردستگی سازمان‌یافته اخلال در نظام ارزی و پولی» در ایران از طریق «قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارز‌های دولتی» بیش از «یک میلیارد و 500 میلیون دلار» از سیستم بانکی ایران، ارز دولتی دریافت کرده و تمامی ارز‌ها را در بازار آزاد و با قیمت چند برابری به فروش رسانده است.

مهرداد رستمی، مجتبی کحال‌زاده، جواد بصیرانی، علی‌اکبر میرزایی، مرتضی منزوی، اکبر لارجانی، مسعود جلالیان، علی‌اکبر فهیمی، فرشاد طالبی، مهدی توسلی، مرتضی شهیدزاده، میرشمس فخرالدین مبارکی، عبدالله پایسته، خلیل‌اله نجفی، رضا انصاری، احمد سعیدی فر، حمیدرضا منتظری کرهرودی، سوده شهرخی، شرکت نیشکر هفت تپه، شرکت بین الملل دنیای معتمد پارسه، شرکت آریاک صنعت داتیس، شرکت دریای نور زئوس از دیگر متهمان این پرونده هستند که به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی ایران از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارزی متهم هستند.

هفته گذشته در جلسه دادگاه امید اسدبیگی اعلام کرد که مبلغ 200 هزار دلار به همسر استاندار خوزستان رشوه داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، او در این جلسه دادگاه اعلام کرد که هزینه سفر استاندار و خانواده وی (چندین خانواده و وابستگان) را خودش پرداخت کرده است. این هزینه شامل؛ بلیط‌ها و تور 25 هزار دلاری و همچنین مبلغ 200 هزار دلار که به همسر استاندار خوزستان داده است.

نماینده دادستان این پرونده در دادگاه اعلام کرد که امید اسدبیگی متهم به «آلوده کردن مسئولین» نیز هست.

به گفته نماینده دادستان، اسدبیگی اعتقاد دارد «هر کسی را در هر مقامی می‌توان خرید!»

نام هفت‌تپه، بیش از هر چیز با اعتراضات کارگرانی که خواستار پرداخت حقوق معوقه چند ماهه خود بودند، یادآوری می‌شود.

کارگرانی که از خصوصی‌سازی شرکت شکایت داشتند و می‌گفتند بعد از واگذاری ارزان‌قیمت کارخانه نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی، تمام معادلات تولیدی این کارخانه به هم خورده و پرداخت حقوق و دستمزدها انجام نمی‌شود و دیگر اداره درست آن امکان‌پذیر نیست.

خریداران این شرکت به نام‌های امید اسدبیگی و مهرداد رستمی که مجتمع نیشکر هفت‌تپه 24 هزارهکتاری را با پیش‌پرداخت شش میلیارد تومانی صاحب شدند، حالا متهم به تخلفات ارزی هستند.

اسدبیگی و رستمی متهم هستند که از وضعیت نا به سامان تولیدی و پرداختی دستمزد استفاده کردند و آن را امتیازی برای چانه‌زنی دریافت تسهیلات از سوی دولت قرار دادند.

اسدبیگی و رستمی به بهانه تجهیز کارخانه و تقویت بخش تولید و اشتغال هفت‌تپه، طبق اطلاعات بانک مرکزی توانستند 201 میلیون دلار ارز 4200 تومانی دولتی دریافت کنند، اما این ارزها هرگز برای شرکت هفت‌تپه خرج نشد و در بازار آزاد به فروش رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید