وزیر حمل‌ و نقل کانادا: هنوز جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراینی به دست ما نرسیده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر حمل و نقل کانادا روز جمعه 29 مه 2020 گفت که هنوز جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراینی به دست ما نرسیده ‌است و تلاش و رایزنی‌ها براساس تعهدات در این زمینه ادامه دارد.

به گزارش «شبکه گلوبال نیوز»، مارک گارنو در کنفرانس ویدئویی طی گزارشی به دولت کانادا گفت: جعبه سیاه هنوز در ایران است و پیگیری را همچنان ادامه می‌دهیم.

وی با اشاره به سخنان مقامات ایران مبنی بر تحویل جعبه سیاه گفت: تحویل جعبه سیاه همزمان با شروع ویروس همه‌گیر کرونا در ایران بود، و آن‌ها توضیح دادند که در آن زمان قادر به پرداختن به این موضوع نبوده‌اند. ما برای انتقال جعبه سیاه مطابق تعهدات خود تلاش خواهیم کرد.

پیشتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران 15 فوریه 2020 در گفت‌وگو با شبکه خبری «NBC» دربارهٔ سانحه سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران گفت که ایران قادر به بارگذاری اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی نیست و تهران جعبه سیاه را به دولت‌های خارجی تحویل نخواهد داد.

حسن رضایی‌فر مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران، نیز 19 ژانویه گفت «جعبه سیاه بوئینگ 737 در ایران است و برنامه‌ای برای ارسال آن به کشور دوم نداریم.»

گفتنی است تلویزیون ایران صبح روز چهارشنبه 8 ژانویه از کشته شدن مسافران هواپیمای مسافربری اوکراینی که در نزدیکی تهران سقوط کرده خبر داد.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران روز شنبه 11 ژانویه 2020 اعتراف کرد که سپاه هواپیمای اوکراینی را اشتباهی سرنگون کرده‌است. در حالی که تا کمتر از 24 ساعت پیش از آن کلیه مسئولان سیاسی و نظامی و مسئولان هواپیمایی ایران، فرضیه برخورد موشک با هواپیمای مسافربری اوکراینی را قویا نفی کرده، کار را به حدود تمسخر و تهدید خبرنگاران و متهم‌سازی آنها به خدمت به منافع آمریکا و شرکت در بازی روانی علیه نظام ولایت‍فقیه رساندند، به ناگهان چرخش 180 درجه‌ای موضع مقامات مسئول در بالاترین سطوح در خصوص این سانحه مشاهده شد و از روز صبح 11 ژانویه، رسانه‌های منطقه‌ای و جهانی اعترافات ستاد مشترک ارتش و به دنبال آن حسن روحانی رئیس‌جمهوری و لحظاتی قبل امیر علی حاجی زاده فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران را پوشش می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید