هشدار تعلیق فوتبال ایران توسط فیفا به علت تناقض‌های‌ اساسنامه فدراسیون

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فیفا، نامه‌ای برای فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرد و در آن ضمن ابراز تعجب از برخی تغییرات که با سیاست‌های فیفا تناقض دارد، تاکید کرد که اگر فدراسیون ایران همکاری لازم را برای اصلاح اساسنامه‌اش انجام ندهد، فیفا تصمیمات دیگری اتخاذ و حتی فوتبال این کشور را تعلیق خواهد کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، شنبه 30 مه 2020، فدراسیون بین المللی فوتبال در نامه‌ای به فدراسیون ایران، ایرادهایی زیادی را به پیش‌نویس اساسنامه وارد کرده که در پیوست نامه اصلی به آن اشاره کرده است.

در پیوست این نامه بالای 80 ایراد به پیش‌نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران وارد و از مسئولان فوتبال ایران خواسته شده است تا روز جمعه هفته جاری (5 ژوئن 2020) اصلاحات نهایی را برای فیفا ارسال کنند در غیر این صورت احتمال تعلیق فدراسیون و تشکیل کمیته انتقالی وجود دارد.

فیفا همچنین به انتقاد از رعایت نکردن قوانین انتخابات توسط فدراسیون ایران اشاره کرده است.

در ادامه این نامه، فیفا عنوان کرده است: «اعمال تغییر در ماهیت چندین موضوع در اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران تعجب‌برانگیز است، چرا که این موضوعات پیش از این توسط مسئولان فیفا، AFC، نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایران آقای حیدر بهاروند و اعضای سازمان اجرایی فدراسیون فوتبال ایران مورد بحث قرار گرفته است».

فیفا در نامه خود ایرادهایی به اساسنامه وارد کرده که مهمترین آن زیر سوال رفتن استقلال فدراسیون فوتبال ایران است: «ماده‌هایی که می‌توانند تبعیت فدراسیون فوتبال ایران از ماده 14 و 19 بند 1 اساسنامه فیفا را تحت‌الشعاع قرار دهند. این دو ماده به طور خاص تصریح می‌کنند که کلیه انجمن‌های عضو باید امور خود را به طور مستقل و بدون نفوذ ناخواسته از طرف شخص ثالث اداره کنند».

فدراسیون جهانی فوتبال در بخش دیگری از نامه خود ضمن اولتیماتوم به ایران، از مسئولان فدراسیون خواسته است تا روز جمعه اصلاحیه نهایی را برای این نهاد ارسال کند: «ما قویاً درخواست داریم که فدراسیون ایران پیش نویس اساسنامه خود را براساس سند ضمیمه شده به این نامه، با حداقل تغییرات در ماهیت آن نهایی کند و یک نسخه از آن را حداکثر تا 5 ژوئن 2020 به FIFA و AFC ارائه کند».

در یکی از مهمترین بخش‌های این نامه که تاکنون بارها از سوی فیفا عنوان شده، مجدداً بر مغایرت پیش نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران با فدراسیون جهانی تاکید شده است.

در بخش پایانی این نامه، فیفا فدراسیون ایران را به تعلیق و تشکیل کمیته انتقالی که پیش از این در فدراسیون ایران سابقه داشته، تهدید کرده است.

گفتنی است، فیفا در 23 نوامبر 2006، فدراسیون ایران را از حضور در میدان‌های بین‌المللی، به دلیل دخالت مسائل سیاسی در امور این فدراسیون و خدشه به قانون شماره 17 و تبصره‌های آن، از حضور در کلیه صحنه‌های بین‌المللی محروم کرد. این محرومیت در پی برکناری محمد دادکان رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران از سوی محمد علی‌آبادی، رئیس وقت سازمان تربیت بدنی روی داد.

سایت کلمه در این باره گزارش داد که بر اساس مقررات فیفا، عزل و نصب‌ها در فدراسیون، نه بر اساس اراده دولت‌ها که بر اساس تصمیم مجمع هر فدراسیون اتخاذ می‌شود در حالیکه بعدها معلوم شد این تصمیم به خاطر زیاده خواهی دولتی‌ها و عزم آنها برای در اختیار گرفتن ریاست فدراسیون فوتبال بوده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید