مسکو: حمایت‌ طرف‌های خارجی معادلات را در لیبی تغییر داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با ادامه اعزام جنگجویان سوری به طرابلس پایتخت لیبی و همزمان با هشدارهای اروپا از خطر «تبدیل شدن لیبی به سوریه‌ای دیگر»؛ روسیه نیز جمعه 29 ماه مه 2020 نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع در کشور جنگ‌زده لیبی هشدار داد.

خبرگزاری اینترفاکس از ماریا زخاروفا سخنگوی وزارت خارجه روسیه نقل کرد که گفته «حمایت‌های خارجی از طرف‌های درگیری معادلات قدرت در لیبی را تغییر داده است.

این مقام وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که اوضاع در لیبی روز بهر روز وخیم‌تر شده و آتش‌بس در حال فروپاشی است.

این اظهارات وزارت خارجه روسیه ساعاتی پس از آن اعلام شد که دیدبان حقوق بشر سوریه پنج‌شنبه از اعزام 50 جنگجوی داعشی خبر داد که تحت الحمایه ترکیه از سوریه برای جنگ به طرابلس پایتخت لیبی انتقال داده شدند.

این موضع روسیه همچنین در حالی مطرح می‌شود که فراخوان‌های بین‌المللی خواستار متوقف شدن دخالت‌های خارجی در لیبی شدند که اوضاع این کشور را وخیم‌تر کرده است.

«سوریزاسیون» لیبی

از ماه‌ها پیش ترکیه اقدام به اعزام جنگجویانی از گروه‌های طرفدار آنکارا از شمال سوریه به طرابلس پایتخت لیبی کرده تا در کنار شبه‌نظامیان الوفاق مورد حمایت ترکیه علیه ارتش ملی لیبی بجنگند.

در همین راستا کشورهای اروپای و در رأس آن‌ها فرانسه از «سوریزاسیون» لیبی (تبدیل شدن لیبی به سوریه‌ای دیگر) هشدار داده و از ترکیه خواستند تا اعزام جنگجویان به لیبی را متوقف کند.

این در حالی است که خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه هفته گذشته آشکارا اذعان کرد که دخالت‌های کشورش معادلات در لیبی را تغییر داده‌است.

در پی کنترل نیروهای الوفاق بر پایگاه هوایی الوطیه در جنوب غرب لیبی، خلوصی اکار وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی که از سوی خبرگزاری رسمی آناتولی نقل شده گفت که «در پی خدمات مشاوره و آموزش که ارتش ترکیه به نیروهای دولت السراج ارائه داده معادلات در لیبی آغاز به تغییر کرده‌است».

شایان ذکر است آنکارا و علی‌رغم امضای توافق برلین در ژانویه گذشته که شامل تعهد همه کشورهای شرکت کننده به عدم حمایت از طرف‌های درگیر در لیبی بوده همچنان به دخالت و حمایت از دولت الوفاق در طرابلس ادامه می‌دهد که این روند واکنش روسیه، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب را برانگیخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید