محمد باقر قالیباف رئیس مجلس ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری ایران روز پنجشنبه 28 ماه مه از انتخاب محمد باقر قالیباف به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی ایران هبر دادند

به گزارش خبرگزاری ایرنا، منتخبان مجلس یازدهم محمد باقر قالیباف نماینده تهران را به عنوان رئیس مجلس برای سال اول مجلس یازدهم انتخاب کردند.

محمد باقر قالیباف در جریان انتخابات هیات رئیسه مجلس با 230 رای به عنوان رییس مجلس یازدهم برای سال اول انتخاب شد، سید مصطفی میرسلیم 12 رای و فریدون عباسی 17 رای کسب کردند.

طبق این گزارش این انتخابات 267 رای ماخوذه و 8 رای باطله داشت.

قالیباف کیست؟

محمدباقر قالیباف در شهریور ماه سال 1340 در طرقبه مشهد در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. قالیباف پس از پیروزی انقلاب به عضویت سپاه درآمد و به مقام فرماندهی رسید او از زمان به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی تاکنون مسئولیت‌های کلیدی زیادی را طی 41 سال گذشته به عهده داشته است. قالیباف در سال 1361به عنوان فرمانده تیپ امام رضا و یک سال بعد در جایگاه فرمانده لشکر 5 نصر خراسان انتخاب شد. سپس در سال 1373مسئولیت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء را پذیرفت و در سال 1376 به دستور خامنه‌ای فرماندهی نیروی هوایی سپاه را به عهده گرفت. او در سال 1379 مجدداً با حکم خامنه‌ای، فرماندهی نیروی انتظامی ایران را عهده‌دار شد.

ماجرای «لوله‌كردن» دانشجویان توسط قاليباف

قالیباف در زمان فرماندهی نیروی انتظامی به سرکوب دانشجویان معترض در سال 1384متهم شده است. در جریان اعتراضات دانشجویان قالیباف گفته بود اگر اجازه بدهید همه دانشجویان را لوله خواهم کرد . منظور او از لوله کردن یعنی قتل همه دانشجویان معترض بود.حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری در یکی از سخنانش در مناظره با قالیباف، گفته بود: «مایل نیستم برخی مسائل را مطرح کنم،

مجبورم به مردم شریف ایران اعلام کنم که پرونده سال 1384 آقای قالیباف در اختیار من بود و نگذاشتم منتشر شود و با برخی‌ها در دبیرخانه دعوا کردم که نباید در آستانه انتخابات هیچکس از این پرونده مطلع شود که اگر من آن مردانگی را نکرده بودم شما آقای قالیباف الان اینجا ننشسته بودید.

روحانی خطاب به قالیباف گفته بود: «آقای قالیباف شما که طرحت همیشه «لوله کردن» بود و هر وقت به دبیرخانه می‌آمدید می‌گفتید بگذارید من ظرف دو ساعت دانشجویان را لوله می‌کنم. ما اگر جلوی شما نایستاده بودیم که الان همه دانشگاه‌های ما پر از لوله بود».

برخی رسانه‌ها یک فایل صوتی از سخنان قالیباف درباره ماجرای کوی دانشگاه و اعتراف وی به «لوله کردن» یعنی قتل دانشجویان منتشر کرده‌اند.

در یک فایل صوتی‌ که از محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری منتشر شده است، وی درباره حوادث کوی دانشگاه می‌گوید: «در جلسه شورای امنیت بی‌ادبانه حرف زدم و شأن جلسه رو رعایت نکردم و گفتم دانشجوها رو لوله می‌کنم».

قالیباف در سال 1384 با رأی اعضای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان شهردار پایتخت انتخاب و تا سال 1396 به مدت 12 سال در این سمت به مردم تهران خدمت کرد.

برخی از مسئولان او به چندین پرونده فساد و اختلاس نیز متهم می‌کنند.

قالیباف در جریان انتخابات مجلس یازدهم در تاریخ 2 اسفند 98، به عنوان نفر نخست حوزه انتخابیه «تهران، ری، شمیران، اسلامشهر و پردیس» معرفی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید