ماجراهای پشت درهای بسته کره ‌شمالی؛ محموله داروهای مشکوک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اقدام بریتانیا در خارج‌کردن دیپلمات‌های خود از کره‌ شمالی در روز پنج‌شنبه 28 مه، پرسش‌های زیادی را برای رسانه‌ها درمورد رویدادهای جاری در پشت درهای بسته این کشور، بوجود آورد.

چه بسا عاملی که بر شدت این تردید‌ها دامن زده، مطالب درج شده در یک سایت کره جنوبی در خصوص محموله داروهایی است که به عنوان جایگزین دوم (هرچند به لحاظ علمی نامطلوب) برای درمان کووید 19 مطرح شده که در آوریل گذشته در جوی از سانسور مسئولان، پیرامون شمار موارد ابتلاء به کرونا، وارد کشور شد.

بستن سفارت بریتانیا

سفیر بریتانیا درکره شمالی امروز، بسته‌شدن موقت سفارت این کشور درکره شمالی را اعلام کرد و تمامی دیپلمات‌های بریتانیا، کره شمالی را ترک کردند. این اقدام، تازه‌ترین واکنش از این دست از سوی یک هیات دیپلماتیک خارجی، در فضای بسیار بسته موجود برای جلوگیری از شیوع کرونا است.

کولین کروکس سفیر بریتانیا در توییت خود نوشت: «سفارت بریتانیا در پیونگ یانگ در 27 مه 2020 به شکل موقت بسته شد و تمامی دیپلمات‌ها در برهه کنونی، جمهوری دموکراتیک خلق کره را ترک کردند».

وزارت خارجه بریتانیا نیز طی بیانیه‌ای عنوان کرد که این تصمیم با توجه به «محدودیت‌های ورود به کشور اتخاذ شد که شیفت کاری و ادامه فعالیت کارمندان ما در سفارت را ناممکن کرده بود».

در ادامه بیانیه آمده است که بریتانیا نسبت به روابط دیپلماتیک با کرده شمالی، اهتمام دارد و تلاش خواهد کرد تا در اسرع وقت به این کشور باز گردد.

این درحالی است که سایت «ان کیه نیوز» که مقرش در سئو است و اخبار کره شمالی را دنبال می‌کند، در خبری به نقل از منابعی که نامی از آن‌ها نبرد، آورده است که دیپلمات‌های بریتانیایی، از مرز عبور کرده و به شکل زمینی وارد خاک چین شدند چرا که خطوط هواپیمایی، هنوز فعالیت خود را از سر نگرفته‌اند.

محموله داروهای مشکوک

از سوی دیگر این سایت، خاطرنشان کرد که صادرات داروهای چینی به کره شمالی برای مدت طولانی در چند ماه گذشته به جز مشتقات تتراسیکلین (در اواخر آوریل)، ادامه داشته، آن‌هم درحالی که جهان با این پاندمیک دست به گریبان بود و شمار موارد ابتلاء و مرگ و میر، درچندین کشور، روندی فزاینده داشت.

بر اساس داده‌های گردآوری شده از اداره گمرکات چین (سی.آ.سی)، یکی از محموله‌های دارو بیش از 15 هزار کیلوگرم بوده که بسیار بیشتر از محوله مشابه در ماه مارس بود که 2500 کیلوگرم بود.

تتراسیکلین از انواع آنتی‌بیوتیک‌هاست که از سوی پزشکان صرفا به عنوان جایگزین تجویز می‌شود زیرا تاثیرات جانبی نامطلوبی دارد اما در برخی از گزارش‌های پزشکی، امکان استفاده از آن به عنوان درمان محتمل برای کووید 19 ، مطرح شده است.

بهای نازل تتراسیکلین باعث مطلوبیت آن در برخی کشورهای درحال توسعه شده است.

این در حالی است که کره شمالی، وجود هر گونه مورد ابتلاء به کرونا را تائید نکرده ولی کلیه نقل و انتقال‌ها از طریق مرز را ممنوع اعلام کرده و خارجی‌ها را برای هفته‌ها در قرنطینه قرار داده است.

شماری از کشورها از جمله آلمان و فرانسه در مارس گذشته، دیپلمات‌های خود را از کره شمالی خارج کرده و هیات‌های نمایندگی شان در این کشور را بستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید