آمریکا به معافیت‌های استثنائی تحریم‌های هسته‌ای ایران پایان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده شامگاه چهارشنبه 27 ماه مه اعلام کرد اعتبار معافیت‌های استثنائی تحریم‌های هسته‌ای ایران پایان یافت
وزیر خارجه آمریکا گفت، ایالات متحده دیگر آن معافیت‌ها که رژیم ایران تاکنون از آنها استفاده می‌کرد را دیگر تمدید نخواهد کرد.
پمپئو در بیانیه‌ای گفت: «امروز من پایان معافیت‌های استثنایی تحریم‌های هسته‌ای «برجام» را اعلام می‌کنم».

او گفت: «پایان معافیت‌های استثنائی پروژه‌های هسته‌ای ایران شامل تغییر کاربری رآکتور اراک، تامین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران، و صادرات سوخت مورد استفاده شده رآکتوری تحقیقاتی ایران شده است»

Advertisement

تصمیم ایالات متحده عملا به این معناست که کشورهایی که هنوز به توافق هسته‌ای منعقد شده با ایران هنوز پایبنده هستند، در صورت عدم انصراف از این پروژه ها، تحت تحریم های آمریکا قرار خواهند گرفت. این تحریم‌ها در درجه اول روسیه را شامل خواهند شد.

ایالات متحده به شرکت‌های خارجی که در تأسیسات هسته‌ای ایران فعالیت می کنند 60 روز مهلت داد تا همکاری خود را با ایران پایان دهند در غیر این صورت مورد تحریم ایالات متحده قرار خواهند گرفت.

تحریم دو تن از کارشناسان برجسته ایران

وزیر خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد «مجید آقایی» و «امجد سازگار»، به دلیل همکاری یا تلاش برای همکاری در فعالیت‌هایی که به تامین مواد مورد نیاز برای تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی منجر شده یا می‌تواند خطر تامین این مواد را به وجود آورد، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

بر اساس این بیانیه، سازگار از مدیران سازمان انرژی اتمی ایران است که مسئولیت کامل تولید سانتریفیوژهای گازی غنی‌سازی اورانیوم در مقیاس صنعتی را بر عهده داشته است. آقایی نیز یکی دیگر از مدیران سازمان است که نقش محوری در راه اندازی سانتریفیوژها داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید