هشدار وزارت بهداشت افغانستان: اگر کرونا را جدی نگیرید جاده‌ها پٌر از جنازه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در این روزها شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان با گذشت هر روز افزایش می‌یابد. وحید مجروح معاون وزارت صحت عامه(بهداشت) این کشور به‌گونه جدی از مردم خواسته که توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند در غیر آن جاده‌ها پٌر از جنازه خواهد شد.

وحید مجروح در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت: «روزهای سخت در کشور فرارسیده است همان روزهای که چند هفته یا ماه قبل در کشورهای دیگر واقع شد و ما تماشا می‌کردیم و متاسفانه درس نگرفتیم امروز همان لحظات سخت دامن‌گیر ما شده است و ما شاهد ابتلا و مرگ عزیزان خود خواهیم بود متاسفانه».

مجروح اضافه کرد: «از تمام هم‌وطنانم می‌خواهم تا توصیه‌های وزارت صحت عامه را جدی بگیرید – سهل‌انگاری بس است - به گراف‌ها نگاه کنید، وضعیت تحت کنترول بود - انتشار ویروس به تاخیر افتاده بود تا زمانی که مردم به جاده‌ها ریختند - به خرید عیدی پرداختند و قرنطین را شکستند و حالا به آمار ابتلا و مرگ و میر نگاه کنید و ببینید که چه سرنوشتی را سردچار شدیم».

وی ادامه داد: «ما ظرفیت تست را از 200 به 2000 بلند بردیم ولی تعداد سمپل‌هایی که به لابراتوارها می‌رسد شاید 10 یا 20 هزار در روز باشد و با تمام تلاش بازهم تعداد زیادی سمپل‌ها معطل می‌ماند - ما را درک کنید. به من برای نتایج تست تماس نگیرید - همکاران ما 24 ساعته تلاش می‌کنند ولی تاخیر در اعلان نتایج دیگر غیرقابل اجتناب است».

معاون وزارت صحت عامه از رسانه‌ها، کارشناسان و داکتران خواسته در این روزها این وزارت را کمک کنند چون امروز روزی همکاری و حمایت است نه روز انتقاد و رقابت.

وحید مجروح اظهار کرد: «باور بخدا کنید در شبانه روز بیشتر از 4-6 ساعت نمی‌خوابیم - عید نداشتیم - ده برابر آنچه در توان داریم تلاش می‌کنیم ولی بی‌پروایی و بی‌توجهی مردم همه زحمات و منابع را برباد می‌دهد - بخاطر ما نه بخاطر خود به توصیه‌های صحی توجه کنید ورنه جاده‌ها پر از جنازه خواهد شد».

گفتنی است که در حال حاضر شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان از مرز 12 هزار نفر گذشته و قربانیان نیز به بیش از 220 نفر رسیده است که افزایش روز افزون بیماران کرونا در این کشور باعث نگرانی شدید شده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید