سخنگوی ارتش لیبی: اردوغان فرزندان ملت عرب‌ را برای کشتن عرب‌هاى ليبى‌ بكار می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

احمد المسماری، سخنگوی ارتش لیبی به العربیه خاطر نشان کرد که اردوغان فرزندان اعراب را برای کشتار اعراب، استخدام می‌کند.

این در حالی است که به گفته خبرنگار العربیه، ارتش ملی لیبی کنترل خود بر منطقه «الکاریزما و کوبری» فرودگاه جنوب طرابلس را اعلام کرد.

المسماری افزود که برخی از سوری‌های درحال نبرد در لیبی، به دلیل هراس افکنی‌های ترکیه وارد این عرصه شده‌اند و دخالت‌های ترکیه در امور لیبی، بسیار خطر ساز است و کشورهای عربی باید از آن آگاه شده و اقدام به متوقف کردن آن نمایند.

به گفته سخنگوی ارتش لیبی، آنکارا به جز اعزام مزدوران 2 هزار نظامی ترک را به نیز به لیبی فرستاده و قطر در حال حاضر سرگرم تجهیز پایگاه الوطیه برای ترکیه است.

المسماری تاکید کرد که ارتش ملی لیبی، توانایی مقابله با دخالت های نظامی ترکیه را دارد.

شایان ذکر است در پی انتقاد بسیار تند خلیفه حفتر، فرمانده ارتش لیبی از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و متهم سازی دولت الوفاق به فروش لیبی به «استعمارگران»، آنکارا نیز یکشنبه گذشته در مقام پاسخ به سخن حفتر، بشکلی کاملا بی پرده اعلام کرد که از قدرت لازم برای ایجاد تغییر در موازنه قوا در لیبی برخوردار است.

این در حالی است که ترکیه بویژه ظرف چند روز گذشته درکار حمایت روز افزون از گروه های وابسته به دولت الوفاق در نبردشان علیه ارتش لیبی است و سرگرم اعزام پیکار جویان مزدور سوری برای کمک به این گروه های مستقر در طرابلس می باشد.

در همین گیر و دار که آنکارا، موضوع راه حل سیاسی در لیبی را پیش کشیده است.

به گزارش مرکز دیده بان حقوق بشر سوریه، شمار مزدوران سوریه در لیبی پس از ورود 500 پیکار جوی تازه نفس، به 10 هزار و 100 نفر رسیده است.

این مرکز تاکید دارد که شمار تازه‌ای از عناصر مزدور سوری و غیر سوری طرفدار آنکارا برای مشارکت در نبردهای نظامی در کنار دولت الوفاق، از سوی ترکیه به لیبی اعزام شده اند و نزدیک به 3400 تن برای آموزش های نظامی در اردوگاه های نظامی ترکیه بسر می‌برند.

گفتنی است که ترکیه برغم امضای توافق نامه برلین در 19 ژانویه گذشته که طی آن، لزوم توقف پشتیبانی از جناح های داخلی در منازعه لیبی یا دخالت در امور این کشور، مورد توافق کشورهای شرکت کننده قرار گرفت، همچنان در کار اعزام مزدوران برای نبرد در کنار دولت دست نشانده الوفاق است.

آمریکا نیز شنبه گذشته، نگرانی خود از بحران نظامی موجود در لیبی را ابراز داشت و کاخ سفید طی بیانیه ای، تاکید کرد که « ترامپ مراتب نگرانی خود در قبال افزایش دخالت های بیگانه در لیبی را در جریان تماس تلفنی با همتای ترک خود، ابراز کرده و خواستار برقراری فوری آرامش در این کشور شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید