اوباماگیت؛ فعالیت جاسوسی دولت اوباما علیه خبرنگار سی‌بی‌اس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، نظارت ناعادلانه بر شماری از مسئولان کارزار انتخاباتی خود در جریان انتخابات 2016 را به عنوان افتضاح سیاسی توصیف کرده و نامش را « اوباماگیت» نهاد.

اگرچه این موضوع تا حدودی مشمول مرور زمان شده اما حجم عظیمی از اسناد مربوط به سال‌های 2016 و 2017، نشان می‌دهند که دولت اوباما و مسئولان اطلاعاتی کشور از اطلاعات نادرستی پیرامون همدستی روسیه برای توجیه علت زیر نظر گرفتن مسئولان کمپین ترامپ و سوء‌استفاده از منابع اطلاعاتی، استفاده کرده‌اند.

ظواهر امر گویای این واقعیت است که موارد برملا شده، صرفا گوشه‌ای ناچیز از آن‌گونه موارد را نشان می‌دهد؛ به طوری که به گفته شربل اتکیسون، خبرنگار پیشین شبکه سی بی اس، این موارد تنها بیانگر تازه‌ترین تحول در نبردی است که یک دهه از عمرش می‌گذرد.

اتکیسون در مصاحبه با «میدیایت» گفت: «علاقمندم خاطرنشان کنم که من چه بسا یکی از نخستین قربانیان نباشم اما ازجمله نخستین افرادی هستم که آنها مرا به عنوان یک هدف، درمعرض فعالیت‌های جاسوسی غیر قانونی جاری در دولت اوباما قرار دادند».

بر مبنای این گزارش‌ها، اتکیسون از مدت‌ها پیش از سوی ماموران اف بی آی، زیر نظر بوده و دستگاه‌های الکترونیک او به شکلی هوشمند از 2011 تا 2014 کنترل می‌شد و این روند در واقع بخشی از روند مرتبط با گزارش‌های او درخصوص برنامه «مدیریت فوری سلاح»، تابع وزارت دادگستری بود. اتکیسون سپس در سال 2012 به دلیل پوشش دهی به حمله به سفارت آمریکا در بنغازی در لیبی، هدف عملیات مراقبت قرار گرفت که طی آن سفیر آمریکا در لیبی کشته شد.

اتکیسون عنوان کرد: «به نظرم جمع زیادی هدف این عملیات تعقیب و مراقبت قرار گرفته‌اند که اطلاعی از آن ندارند. من از طریق ماموران اطلاعاتی بود که از تعقیب و مراقبت دولت علیه خودم آگاهی یافتم و اگر آنها مرا درجریان نمی‌گذاشتتند، تردید ندارم که متوجه این موضوع نمی‌شدم».

اتکیسون شکایت قضایی را تدوین کرد که سال گذشته پذیرفته نشد اما بار دیگر خواهان باز کردن این پرونده در ژانویه گردید و به دادگاه تاکید کرد، اطلاعات تازه‌ای از «گزارش دهندگان تخلفات» به دستش رسیده است. بر اساس این اطلاعات، پای 4 یا 5 نفر از جمله رود روزنشتاین دادستان دولت اوباما در ایالت مریلند نیز در میان است.

بر اساس این گزارش‌ها، روزنشتاین دستور تعقیب و مراقبت و هک‌کردن غیر قانونی «کامپیوتر‌های اتکیسون» را داده و سپس به عنوان معاون دادستان در دولت ترامپ، فعالیت داشته است.

اتکیسون تاکید کرد که صرف‌نظر از این که کدام رئیس‌جمهوری بر سر قدرت باشد، مسئولیت حمایت از حقوق شهروندان، متوجه دولت است. او در ادامه مصاحبه با «میدیایت» افزود: سناتور جف سیشنز پیش از این که به عنوان دادستان کل منصوب شود، به یکی از دوستان من گفته است که کاملا در جریان پرونده من قرار دارد و این امر حقیقتا خجالت‌آور است».

اتکیسون در ادامه خاطرنشان نمود: «اما زمانی که دادستان شد، دیدیم که وزارت دادگستری به صرف پول‌های مالیات دهندگان برای مقابله با پرونده من ادامه داد.بسیاری از اعضای کنگره در طول سال‌ها و جمعی نیز درهمین اواخر طی دوران ریاست جمهوری اوباما و ترامپ و دادستانان و بسیاری از مدیران دفتر تحقیقات فدرال، ازدفتر تحقیقات فدرال و وزارت دادگستری خواستند تا اطلاعات این پرونده را در اختیارشان قرار دهد اما آن‌ها همچنان در حال وقت‌کشی بوده و این پرونده را مورد بررسی جدی قرار نمی‌دهند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید