حجت‌الاسلام رضا تقوی رئیس سنى مجلس یازدهم ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری‌های ایران روز چهارشنبه 27 ماه مه خبر دادند که حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی نماینده تهران در مجلس یازدهم، رئیس سنی این دوره پارلمان شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی نماینده تهران در مجلس یازدهم در مراسم افتتاحیه این دوره مجلس که امروزچهارشنبه، 27 ماه مه (هفتم خرداد 99) برگزار شد، به عنوان رئیس سنّی مجلس یازدهم تعیین شد.

همچنین در این جلسه، سیدمصطفی میرسلیم نماینده تهران در مجلس یازدهم به عنوان نایب رئیس هیئت‌رئیسه سنی و نیز روح‌الله نجابت منتخب مردم شیراز و همین‌طور محسن فتحی نماینده سنندج، جوانترین منتخبان این دوره مجلس، هم به عنوان دبیران هیئت‌رئیسه سنّی مجلس یازدهم تعیین شدند.

طبق ماده 10 آئین‌نامه داخلی مجلس شورای در ایران دو نفر از مسن‌ترین نمایندگان به عنوان رئیس و نایب رئیس و دو نفر از جوانترین نمایندگان به عنوان منشی‌های سنّی مجلس انتخاب می‌شوند. مسن‌ترین فرد از نمایندگان حاضر به‌ عنوان رئیس سنی و فرد بعدی به‌ عنوان نایب رئیس و دو نفر از جوانترین نمایندگان حاضر نیز به سمت‌ منشی تعیین می‌شوند که اداره کل قوانین مجلس اسامی آنهار را اعلام می‌کند.

مطابق همین ماده آئین‌نامه داخلی مجلس، وظایف هیئت‌رئیسه سنی، اداره جلسه افتتاحیه، انجام مراسم تحلیف، قرعه‌کشی شعب و اجرای انتخابات هیئت‌رئیسه دائمی است.

انتخاب هیئت‌رئیسه موقت در دومین جلسه علنی مجلس انجام خواهد شد. ترکیب و طرز انتخاب آن مانند هیئت‌رئیسه دائم است.

طبق این گزارش عبدالرضا هاشم‌زائی نماینده تهران در مجلس دهم در دهمین دوره مجلس شورا به عنوان رئیس سنّی مجلس و نیز حجت‌الاسلام مصطفی ذوالقدر نماینده میناب نیز به عنوان نایب رئیس سنّی در دوره دهم مجلس تعیین شده بودند.

همچنین در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، فاطمه حسینی نماینده تهران و نیز سمیه محمودی نماینده شهرضا به عنوان دبیران هیئت‌رئیسه سنّی در این دوره از مجلس تعیین شده بودند.

مراسم افتتاح یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران با حضور شماری از مقام‌های عالی‌رتبه سیاسی و نظامی از جمله حسن روحانی رئیس‌ جمهوری، ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه و محمد محمدی گلپایگانی نماینده رهبر جمهوری اسلامی برگزار شد.

گفتنی است، با توجه به تغییرات ایجاد شده در آیین‌نامه داخلی مجلس، در این دوره برخلاف ادوار گذشته پارلمان، هیئت‌رئیسه موقت انتخاب نمی‌شود و از در اولین جلسه علنی پس از مراسم افتتاحیه، هیئت‌رئیسه دائم با رأی اکثریت نمایندگان انتخاب خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید