فرانسه: رابطه با ایران پس از زندانی شدن شهروند ما سخت‌تر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه، روز سه شنبه 26 ماه مه گفت، رابطه کشورش با ایران پس از زندانی شدن یکی شهروند فرانسوی ایرانی تبار در تهران دشوارتر شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه زندانی شدن شهروند فرانسوی ایرانی تبار (فریبا عادلخواه» با انگیزه‌‌های سیاسی صورت گرفته است، عنوان کرد که با انجام این کار رابطه فرانسه با ایران دشوارتر شده است.

وزیر خارجه فرانسه گفت: «حکم زندانی کردن این شهروند فرانسوی هیچ پایه و اساس جدی نداشته و با انگیزه‌های سیاسی انجام شده است لذا ما قویاً از مقامات ایرانی می‌خواهیم که بدون درنگ «فریبا عادلخواه» را آزاد کنند.

لودریان در ادامه افزود: «این تصمیم، روابط ما با مقامات ایرانی را خیلی سخت‌تر کرده است».

فريبا عادلخواه
فريبا عادلخواه

«فریبا عادلخواه»، پژوهشگر موسسه مطالعات سیاسی پاریس موسوم به «سیانس پو»، در یکی از سفرهای خود به ایران به اتهام جاسوسی بازداشت و پس از محاکمه به 6 سال زندان محکوم کردند.

این شهروند فرانسوی ایرانی تبار از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب به 6 سال حبس محکوم شد که در صورت قطعیت، پنج سال آن اجرا می‌شود.

بر اساس آنچه سعید دهقان وکیل مدافع «فریبا عادلخواه» در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته، موکلش به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به پنج سال و بابت عنوان اتهامی تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب محکوم شده است.

به گفته دهقان، این حکم بدوی است و در مهلت قانونی به آن اعتراض می‌کنیم.

وکیل او گفته است در حکم صادره از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب، هر چند اسم مارشال دیگر متهم این پرونده که چندی پیش با فرانسه تبادل شد، آمده اما حکمی برای او صادر نشده است.

سعید دهقان وکیل فریبا عادلخواه پیشتر به ایرنا گفته بود، اتهام اصلی موکلم جاسوسی بود و خانم عادلخواه علاوه بر تبرئه از اتهام جاسوسی، از اتهام تشویش اذهان عمومی از طریق طرح مباحثی از جمله «مخالفت با قانون حجاب اجباری و مخالفت با قوانین تبعیض آمیز میان زن و مرد، نیز تبرئه و منع تعقیب صادر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید