رهایی 900 زندانی طالبان از سوی دولت افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در توییتی نوشت، امروز سه‌شنبه 26 مه 900 زندانی طالبان به هدف تأمین صلح و دوام آتش‌بس آزاد می‌شوند.

فیصل اضافه کرد که 100 زندانی طالبان به هدف «حسن نیت و پیشرفت در مذاکرات صلح» روز دوشنبه 25 مه از زندان ولایت پروان در شمال کابل آزاد شدند.

از سوی دیگر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی از رهایی زندانیان طالبان استقبال کرد.

محمد اشرف غنی در توییتی نوشت: «من و عبدالله عبدالله تماس تلفنی مایک پومپیو را دریافت کردیم. او از تصمیم حکومت افغانستان برای آغاز روند شجاعانه آزاد سازی تا دو هزار زندانی طالبان سپاس‌گذاری کرد، او گفت که ایالات متحده آمریکا برای آتش‌بس یا کاهش خشونت‌های دوامدار و آغاز گفت‌وگوهای مستقیم تلاش خواهد کرد.»

گفتنی است که حکومت افغانستان و گروه طالبان در سه روز عید آتش‌بس اعلام کرده‌اند که این کار از سوی آمریکا، ناتو، سازمان ملل متحد و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان استقبال شده است.

هم‌چنان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به هدف ابراز «حسن‌نیت در مقابل اعلان آتش‌بس از سوی طالبان در ایام عید» دستور داد تا روند رهایی دو هزار زندانی طالب آغاز شود.

در همین حال، سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتی از اعلام رهایی دو هزار زندانی طالبان از جانب حکومت افغانستان استقبال کرده و نوشت، گروه طالبان نیز برای رهایی زندانیان متعهد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید