پمپئو: اعلام آتش‌بس در افغانستان فرصتی برای ختم جنگ و آغاز مذاکرات صلح است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به تازگی در توییتی با استقبال از اعلام آتش‌بس میان حکومت افغانستان و طالبان در سه روز عید نوشت، این فرصتی عالی برای پایان دادن به جنگ و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است.

پمپئو نوشت: «من از اعلام طالبان و دولت افغانستان در مورد آتش‌بس سه روزه عید استقبال می‌کنم. این فرصتی عالی برای افغان‌ها است تا بر سایر موانع غلبه کنند و برای پایان دادن به جنگ به سوی مذاکرات بین‌الافغانی حرکت فوری نمایند».

گفتنی است که گروه طالبان شامگاه شنبه 23 مه از افرادش خواست در سه روز عید آتش‌بس است علیه حکومت افغانستان حملاتی را انجام ندهند.

طالبان در اعلامیه‌ای از افرادش خواست در سه روز عید از حالت تعرضی به حالت دفاعی قرار گیرند در مناطق تحت کنترل دولت افغانستان نروند.

در همین حال، حکومت افغانستان از این اقدام گروه طالبان استقبال کرده و اعلام آتش‌بس کرده است. محمداشرف غنی رییس جمهوری افغانستان شنبه 23 مه در یک پیام کوتاه نوشت: «من به‌ حیث سرقوماندان اعلای قوای مسلح به نیروهای امنیتی و دفاعی هدایت می‌دهم که در سه روز عید آتش‌بس کنند و تنها هنگام حملۀ طالبان، عمل متقابل انجام دهند».

هم چنان پس از اعلام آتش‌بس طالبان با حکومت افغانستان در سه روز عید، رئیس جمهوری محمد اشرف غنی فرمان رهایی دو هزار زندانی طالبان را صادر کرد.

در همین حال، سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتی از اعلام رهایی دو هزار زندانی طالبان از جانب حکومت افغانستان استقبال کرده و نوشت، گروه طالبان نیز برای رهایی زندانیان متعهد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید