چین از اثربخشی اولین آزمایش واکسن ضد کرونا روی انسان خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه «ست برکلی» رئیس اتحادیه جهانی واکسن‌ها و واکسیناسیون ها (Jaffe) روز یکشنبه 24 مه در مصاحبه‌ای با روزنامه سوئیسی گفت، اولین نشانه‌های اثربخشی یک واکسن احتمالی برای ویروس کرونا ممکن است در پاییز تولید شود، محققان شرکت چینی « كانسينو بيولوژی»( Kansino Biology) اعلام کردند که این واکسن برای اولین بار بر روی انسان آزمایش شده و اثربخشی آن ثابت شده است.

دانشندان چینی می‌گویند، این واکسن واکنش سریعی برای ایجاد ایمنی ضد ویروس کرونا در بدن کسانی که بر آنها آزمایش شد، از خود نشان داد.

به گزارش مجله پزشکی «لنست» که روز جمعه این گزارش را چاپ کرد، در یک آزمایش واکسن چینی ضد کرونا (Covid-19)، که برای اولین بار به مرحله آزمایش بالینی رسیده است، ثابت شد که این واکسن علاوه بر نداشتن عوارض جانبی برای جسم، واکنش ایمنی سریع برای مقابله با ویروس سارس و کرونا در بدن انسان ایجاد می‌کند.

این مجله نوشت این آزمایش که بر روی 108 بزرگسال سالم انجام شده است، نتایج امیدوار کننده‌ای را پس از 28 روز نشان داد. طبق این گزارش نتایج نهایی آزمایش ظرف 6 ماه ارزیابی می‌شود.

مجله پزشکی افزود، آزمایش های بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا پاسخ ایمنی ناشی از واکسن برای محافظت از بدن در برابر بیمارهای ویروسی چقدر موثر است.

دست‌آوردی علمی مهم

پروفسور «وی چن»، از انستیتوی «بیوتکنولوژی پکن»، که مسئولیت سرپرستی این تحقیقات را بر عهده دارد، گفت: «این نتایج یک دستاورد علمی مهم به شمار می‌رود و تجربه نشان می‌دهد، یک دوز واحد از این واکسن Ad5-nCoV پادتن‌هایی خاصی تولید می‌کند که ویروس را در طی 14 روز هدف قرار می‌دهد. موفقیت تجارب بالینی این واکسن باعث شد که این نوع واکسن برای آزمایش‌ها و تجارب بیشتری مطرح شود».

او افزود: «با این حال اما ما این نتایج را باید با احتیاط تحلیل کنیم و چالش‌های مربوط به تولید واکسن برای ویروس بی‌سابقه و خطرناک Covid-19 را بررسی کنیم».

وی چن اظهار داشت: «توانایی پاسخ‌های ایمنی لزوماً بیانگر این نیست که این واکسن انسان را از Covid-19 محافظت می‌کند بلکه در واقع هنور راه طولانی در پیش داریم تا واکسن ضد کرونا در دسترس همه قرار گیرد».

گفتنی است که شرکت آمریکایی «مدرنا» نیز به نوبه خود اعلام کرد، آزمایشات مرحله اولیه واکسن ضد کرونا و تولید پادتن «کووید 19» بر روی همه 45 داوطلب انجام گرفته و نشان داد که این واکسن توانست سیستم ایمنی ضد ویروس در بدن ایجاد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید